• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • “Kraj vedený hejtmankou z ANO Jermanovou selhal” říkají středočeští záchranáři s jedním respirátorem na stanovišti

  17.3.2020
  Marcel Mihalik

  V otevřeném dopise se středočeští záchranáři obracejí na hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO).

  „V období pandemie, kdy i běžní civilisti, kteří jedou MHD, musí mít roušku přes ústa a nos, my nemáme nic,“ vyzývají zoufale vedení Středočeského kraje i vládu k zajištění ochranných pomůcek.

  Záchranáři ve Středočeském kraji jsou zoufalí. Mámy a tátové od rodin, kteří jsou prvními, kdo ve žlutých sanitkách vyráží za potenciálně infikovanými koronavirem, nejsou totiž nijak chráněni. Žádné roušky ani respirátory jim totiž vedení Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, potažmo vedení kraje neposkytlo. Nebýt daru akademiků, přenášeli by riziko i na své rodinné příslušníky.

  „Díky daru 10 ks respirátorů od České zemědělské univerzity v Praze zajištěných kolegou Jiřím Stašíkem máme alespoň nějakou ochranu (FFP1) – to jsou ty na fotce. Naše záchranka žádné zásoby nemá – v sanitce máme 1 respirátor a 3 infekční obleky. Reálně tedy můžeme absolvovat jeden výjezd k akutně nemocnému s nákazou COVID,“ zveřejnil na Facebooku středočeský záchranář Ondřej Březina.

  Za vše potom hovoří otevřený dopis staniční sestry středočeských záchranářů Veroniky Brožové směřovaný hejtmance Pokorné Jermanové. Detaily, které v něm uvádí, jsou popisem doslova drsné reality očima záchranářů a důkazem (ne)schopnosti české vlády vedené premiérem Andrejem Babišem (ANO), který šel do politiky proto, aby ukázal, že stát se dá řídit jako firma a že s ním bude líp…

  Kamion mířící s ochrannými pomůckami z Německa byl na hranicích zabaven

  Přepis otevřeného dopisu středočeských záchranářů hejtmance Středočeského kraje:

  „K rukám paní hejtmance ing. Pokorné Jermanové
  Vážená paní hejtmanko Pokorná Jermanová,
  dovolte mi reagovat na Váš e-mail, plný podpůrných frází a ubezpečení, který jste nám zaslala na počátku března. Jmenuji se Veronika Brožová a jezdím jako záchranář ve výjezdové skupině ZZS SčK na stanovišti ve Zdibech.
  V hlavičce mailu vidíte, v kolik hodin Vám píši. Jsem po třetí noční směně a přemýšlím nad událostmi, které se dějí okolo nás. Přemýšlím nad tím, co jste se nám snažila sdělit, přemýšlím nad obsahem informací, které jdou z vlády a v neposlední řadě přemýšlím nad tím, jaký servis, podporu a ochranu nám poskytuje naše organizace, tzn. ZZS SčK. Kruh se uzavřel. Vláda…kraj…organizace záchranné služby. Tří klíčové články, které mají zajistit, že my – výkonná složka, budeme při poskytování přednemocniční péče v bezpečí. Za jakýchkoliv podmínek a situací. Tzn. i v případě pandemie COVID 19. Jak sama uvádíte, jsme to my – ZZS, kdo jsou první v kontaktu s potencionálně nakaženými pacienty a jejich rodinnými příslušníky. A jaká je situace? V období vyhlášené pandemie, kdy i běžní ´´civilisti´´, kteří dnes pojedou MHD musí mít roušku přes ústa a nos…tak my nemáme nic. Na našem stanovišti máme v tento okamžik jeden, ano jeden respirátor a tři balíčky kompletních ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi. To shledávám jako nedostatečné. Obyčejné chirurgické roušky máme z vlastních zdrojů, koupené ještě před obdobím klasické chřipky, a to v omezeném množství. Ani ty nám naše organizace neposkytla. Nejsme nijak chráněni. V době, kdy bychom ke každému pacientovi měli jet s respirátorem. Protože pokud se nakazíme, tak kdo bude paní hejtmanko zajišťovat urgentní péči ve vašem kraji? Prosím objasněte mi, jak probíhají opatření, která mají zajistit naší a vlastně následně i Vaši bezpečnost? Reálně. Protože to, co se dozvídám z médií, se neslučuje s tím, jak to probíhá v realitě. Ubezpečte mě prosím, že Vaše vyjádření nejsou jen pouhopouhé prázdné populistické fráze.
  Slova díků nestačí. Je zapotřebí kroků, díky nímž se nebudeme bát vyjet ke komukoliv. Ovšem kroků, po kterých budou vidět výsledky. Tzn., že pokud se někomu ve Vámi vedeném kraji něco závažného a život ohrožujícího stane, tak přijede posádka, adekvátně ochráněná. Tím pádem bez stresu a je schopna stoprocentního výkonu.
  Vzniklou situaci vnímám jako obrovské selhání jak vedení ZZS SčK, tak vedení kraje. Jsou organizace, viz. Praha, kde připravení na tuto situaci byli a naši kolegové se po odsloužené směně vrací do svých domovů s naprostým klidem.
  S pozdravem,
  Veronika Brožová“

  mih

  FOTO: zachranáři

  zachranáři - zachranari_sck

  Co dříve bylo divné, dnes je běžné. Normální je chodit na veřejnosti se zakrytou pusou i nosem, vyzývá Hřib  Nepřehlédněte