Odkaz, který v oblasti Velkopopovicka a Kamenicka zanechal baron Ringhoffer, majitel strojního impéria na pražském Smíchově a zakladatel Velkopopovického pivovaru, k nám promlouvá i po tak dlouhé době. Založil tady řadu dalších podniků, jako byl měděný hamr, pila, cihelna nebo mlékárna a významně se zasloužil o rozvoj řemesel v kraji.
Ringhofferové spravovali zdejší krajinu s nadhledem hospodářů, starajících se nejen o zemi, ale také o lidi, kteří v ní žijí. Stopy jejich hospodaření jsou v kraji znát dodnes. Silnice a cesty lemované alejemi starých stromů, opuštěné lomy, lesní obory pro chov zvěře, rybníky, louky, remízy a pastviny, pivovar s bradatým kozlem ve znaku, architektonicky hodnotné zámecké rezidence i prosté venkovské zvoničky a kapličky, strojírenský provoz obklopený parkem i kus zachovalé přírody. Zdejší kraj nesloužil Ringhofferům pouze k hospodářskému využití, ale také jako místo rekreace a prezentace. Vlastnili několik loveckých obor, udržovali a rozvíjeli zámecké parky, propojovali svá sídla a statky sítí cest, založili jedno z prvních golfových hřišť v českých zemích i dobovou plovárnu u rybníka.
Naučná stezka
Krajinou barona Ringhoffera se jmenuje i naučná stezka, která vás zdejší malebnou krajinou provede. Stezka mapuje odkaz, který v oblasti Velkopopovicka a Kamenicka rod Ringhofferů zanechal. Stezka začíná přímo u železniční stanice Mirošovice, odkud vás postupně dovede až do Velkých Popovic. Napřed se ale projdete kolem Štičího rybníku a Lomnického potoka ke druhé zastávce na stezce v Dolní Lomnici nazvané Tvář Ringhofferovy krajiny. Odsud si udělejte malou odbočku k lomu Chlum, o jehož historii se dočtete na panelu. Nevede k němu ale žádná oficiální cesta, pohled do něj je možný pouze z lesa nad ním.
Velkopopovický pivovar
Z Dolní Lomnice pokračujte k třetí zastávce Lesní studny, odkud to již do Velkých Popovic není daleko. Tady se vydejte po Masarykově ulici kolem kostela až na hlavní Ringhofferovu ulici, z níž odbočte vlevo směrem k bráně Velkopopovického pivovaru, po jejíž levé straně uvidíte čtvrtou zastávku – Historie a současnost Velkopopovického pivovaru. Jak se dočtete na informačním panelu, historické zmínky o pivovaru sahají až do 14. století, mnohé neshody ale vedly k jeho úpadku, až ho v roce 1870 koupil František Ringhoffer, přebudoval s důrazem na moderní technologie a dal mu šanci na nový začátek.
Přírodním parkem k zámku Štiřín
Od pivovaru jděte Ringhofferovou ulicí dále k rybníku, který zprava obejděte a sestupte do místní části Brtnice. Cesta obchází objekt bývalého mlýna a stáčí se dolů do lesnatého údolí s meandrujícím Mokřanským potokem. Tudy vede necelý půlkilometr až k lávce přes potok, u níž naleznete pátou zastávku – Přírodní park Velkopopovicko.
Přejděte lávku, dejte se po zelené značce k lesu a dále do kopce lesem, až narazíte na silnici, kde opusťte zelenou a po modré pokračujte až ke Struhařovskému rybníku se šestou zastávkou – Zámek Štiřín. K samotnému zámku, rozkládajícímu se v prostředí anglického parku s golfovým hřištěm, se dostanete odbočkou asi 1,5 kilometru ze stezky. Na místě středověké tvrze ho v 18. století vybudovali Salmové, od nichž ho získal kníže Rohan a od něho hrabě Nostitz-Rieneck. O roku 1870 patřil baronu Františku Ringhofferovi, jenž nechal postavit prakticky nový zámek ve stylu anglické novogotiky. Do dnešní podoby ho pak kolem roku 1900 upravil významný architekt Jiří Stibral. Rodina Ringhofferů zámek vlastnila až do roku 1945, kdy byl zestátněn. V současné době slouží jako luxusní ubytovací zařízení se širokou škálou sportovních aktivit.
Kamenické hamry a hrobka Ringhofferů
Stejnou cestou se vraťte na konec hráze Struhařovského rybníka a pokračujte k dalšímu rybníku, který vás zavede k objektu bývalého mlýna a rozcestí U Mlýna, kde odbočte vpravo a podél potoka jděte dál lesnatým údolím. Pěšina vás dovede k Hamerskému rybníku, který obejděte zleva a na protějším břehu naleznete sedmou zastávku Kamenické hamry. Josef Ringhoffer proměnil zdejší mlýn v měděný hamr a začal zde vyrábět měděné kotle. Postupně se výroba rozšířila o válcovnu měděných plechů, rour, tažených tyčí, lokomotivních topenišť apod.
Lipová alej spojená s kamenickým zámkem vede na Zaječí vrch k areálu hrobky Ringhofferů, kde před vchodem je osmá zastávka Život a dílo barona Ringhoffera. Hrobku dal vystavět v roce 1889 Emanuel Ringhoffer dle návrhu Jiřího Stibrala označovaného za dvorního architekta Ringhofferů. Její dominantou je socha Ukřižovaný od Josefa Václava Myslbeka, jež získala řadu ocenění na výstavách v tuzemsku i zahraničí. Ringhoffer si toto dílo objednal u Myslbeka již v roce 1887 za cenu 9.000 zlatých. V hrobce s 27 úložnými prostory byli pohřbíváni členové rodu Ringhofferů až do čtyřicátých let minulého století. Areál je oplocen a jen příležitostně bývá zpřístupňován veřejnosti, můžete si ho proto prohlédnout pouze od vstupní brány.
Zajímavá obec Kostelec u Křížků
Po modré značce se dostanete do obce Skuheř, kterou projdete, přejdete nevysoké návrší a sestoupíte ke Kosteleckému rybníku, podle něhož dojdete na okraj obce Kostelec u Křížků. Na konci hráze je umístěna devátá zastávka – Rotunda a kostel svatého Martina. Rotunda je zvláštní tím, že z ní vyrůstá kostel, který ji po staletí konzervoval.
Na kostele je sice nápis, že pochází z 10. století, rozborem zdiva bylo ale zjištěno, že zdi kaple jsou z přelomu 12. a 13. století. Z počátku 12. století se datují i staré malby, částečně dochovalé a zrestaurované. Nejstarší malířskou památkou je fresková malba „Matka Boží s Ježíškem“ namalovaná do surového zdiva.
Teď už vám zbývá jen se vrátit do Kamenice, kde u autobusové zastávky stojí informační panel desáté zastávky stezky Krajinou barona Ringhoffera. V nohách máte dvacet kilometrů, a pokud jste ze stezky odbočovali, tak klidně ještě o deset více.
Deset zastavení na naučné stezce
Začátek stezky (Mirošovice – nádraží ČD)
Tvář Ringhofferovy krajiny (Dolní Lomnice)
Lesní studny (Habří)
Historie a současnost Velkopopovického pivovaru (Velké Popovice)
Přírodní park Velkopopovicko (Mokřanský potok)
Zámek Štiřín (Struhařovský rybník)
Kamenické hamry (Kamenice)
Život a dílo barona Františka Ringhoffera (Ringhofferova hrobka)
Rotunda a kostel svatého Martina (Kostelec u Křížků)
Konec stezky (Kamenice – stanice autobusu)