Kriminálka bude vyšetřovat smrt ředitele Finančního úřadu pro Prahu 10

Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli koronaviru. Sám ředitel pak nákaze COVID 19 podlehl 7. dubna. Ačkoliv se o nákaze jeho úřednic vědělo minimálně od neděle 8. března, ještě ve středu 11. března byl otevřen pro veřejnost. Na případ upozornil novinář Jan Tuna. V souvislosti s úmrtím ředitele podal trestní oznámení kvůli šíření nového typu coronaviru SARS-CoV-2. Podle vyjádření státní zástupkyně byl nejspíš spáchán trestný čin, případ tak bude vyšetřovat policie.

„Na základě Vámi uvedených údajů lze dovodit podezření ze spáchání trestného činu, k jehož prověření je s odkazem na paragraf 16 trestního řádu příslušné Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 10,“ uvedla ve vyrozumění o postoupení trestního oznámení státní zástupkyně Táňa Dočekalová.

„Vaše trestní podání ze dne 3.5. 2020 týkající se úmrtí ředitele FÚ pro Prahu 10 a s tím související trestné činnosti proto postupuji tomuto obvodnímu státnímu zastupitelství z důvodu místní a věcné příslušnosti,“ dodává státní zástupkyně.

Podle Tunova trestního oznámení existuje důvodné podezření, že uzavření úřadu a karanténu pracovníků finančního úřadu neumožnila nadřízená místa. Zároveň nebyla na úřadě včas učiněna preventivní opatření, například desinfekce prostor s cca 300 pracovníky.

„Existuje také podezření, že nadřízenými orgány bylo rozhodnuto či doporučeno, aby informace o šíření nákazy byly utajeny před veřejností. Veřejnost byla zároveň nepravdivě informována, že nákaza se nemůže šířit mimo kontrolní odbor úřadu,“ píše Tuna v oznámení.

„Ředitel se snažil ochránit své lidi a veřejnost. Chtěl úřad uzavřít, a tak ve středu 11.3. na dveře umístil ceduli, že je z provozních důvodů zavřeno. Na pokyn z vyšších míst ale musela být informace odstraněna a budova se otevřela,“ napsal na svůj Facebook Jan Tuna.

Jedna z posledních SMS zemřelého ředitele Finančního úřadu pro Prahu 10 J.M. jeho podřízenému ukazuje realitu.

„Výborně … Tlak od veřejnosti (maily kde jsem oslovován jako Babišův pohůnek, Burešův estébáckej zmr. apod.), tlak od zaměstnanců (abych to už konečně zavřel), tlak od vedení (dokud bude poslední člověk dýchat, tak to se zavřít nesmí …), prostě pohoda …,“ zní zpráva, kterou Tuna reprodukoval.

Ředitel J.M. nákaze COVID 19 podlehl 7. dubna 2020.

Řediteli finančáku pro Prahu 10 zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli koronaviru. Po jeho úmrtí nadřízené úřady o důvodech mlčí

Finanční úřad pro Prahu 10 spadá pod Generální finanční ředitelství, které je součástí Finanční správy ČR jež přímo zřizuje Ministerstvo financí Aleny Schillerové.

Z jakého důvodu nebyl uzavřen Finanční úřad pro Prahu 10, poté, co byl u jeho zaměstnanců prokázán výskyt nákazy Covid 19 nebyly nadřízené instituce schopné vysvětlit. Ministerstvo financí mlčí už 46 dnů.

„O přímé souvislosti úmrtí pana ředitele s nemocí COVID-19 nemá Finanční správa v tuto chvíli žádné informace. S ohledem na nesporný etický rozsah zároveň odmítá jakékoliv spekulace na toto téma,“ vyhnula se už dříve odpovědi tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová.

Dnes, 16:03
Což je vlastně až neuvěřitelné, když uvážíme množství, brutalitu a především zvláštní provedení trestných činů....
Dnes, 14:00
Pamatovat si filmové hlášky je oblíbeným sportem, či koníčkem mnoha lidí. Soutěží mezi sebou, zkoušejí...
Dnes, 11:30
28. června jsme si připomněli 106. výročí zavraždění následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Jeho...
Dnes, 10:03
Jednotný konsensus, kde se vlastně nachází geografický střed Evropy, neexistuje. Záleží na použitých metodách výpočtu...
Dnes, 09:03
Nanočástice jsou pouhým okem neviditelné, přesto zásadně proměňují svět kolem nás. Jejich využití se šíří...
Dnes, 08:11
Pevný střed těla je velmi důležitý. Můžeme se díky tomu dobře pohybovat, správně sedět, nepotřebujeme...
Včera, 18:35
Že zdraví člověka začíná a končí ve střech je známá věc, o které snad už...
Včera, 18:00
Do pražských a brněnských letních kin míří šestý ročník filmové přehlídky DAS SOMMERKINO. V průběhu...
Včera, 16:59
Lidé úvěry od stavební spořitelny využívají převážně na rekonstrukce nebo na pořízení nového bydlení. Jejich...
Včera, 16:19
Rostliny se rozmnožují dvojím způsobem. Při tzv. nepohlavním množení, jako je například pomocí cibulek, hlíz,...
Reklama