Krnov vydraží nalezené věci bez majitele. V nabídce jsou kola nebo sekačka

26.1.2022
Redakce

Desítky jízdních kol, ale i sekáček na maso, zánovní sekačku a křovinořez nebo 122 kilogramů odpadu z nerezového materiálu jsou v krnovském oddělení ztrát a nálezů. Město jednou za čas věci, které nenašly majitele a propadly radnici, prodává. Jeden takový odprodej se připravuje na letošní rok. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová.

Pokud se do tří let od nalezení věci o ni nikdo nepřihlásí, stává se majetkem města. „Věci převezmu a posoudím jejich stav a využitelnost. Ty, co už se nedají použít, jsou zlikvidovány, zbytek, zpravidla kola nebo hodinky, nabízíme jednou za čas k prodeji formou dražby,“ řekla Pavlína Kubalová z odboru organizačního. Prodej nálezů, kterým skončila tříletá ochranná lhůta, je podle ní plánován na letošní rok.

Ze zákona vyplývá, že ztracenou věc by měl nálezce vrátit tomu, kdo ji ztratil, nebo vlastníkovi. Jestliže to není možné, musí oznámit její nález obci, na jejímž území byla nalezena. Pokud ale věc nalezl ve veřejné budově nebo ve veřejném dopravním prostředku, odevzdá ji provozovateli těchto zařízení. Do obecních ztrát a nálezů lze přinést i nalezený občanský průkaz nebo cestovní pas.

„Nejčastěji nosí nálezci mobilní telefony a klíče. Zatímco mobily se často vracejí ke svým majitelům, protože se nám je podaří vypátrat, nebo se sami přijdou poptat, zda je někdo neodevzdal, s klíči je to naopak. Lidé, kteří je ztratili, k nám zamíří hned po jejich ztrátě, ale nálezci je třeba přinesou až po několika týdnech, kdy se už vlastníci se ztrátou smířili, nechali si vyrobit nové a nepředpokládají, že bychom je tady měli,“ řekla pracovnice podatelny Soňa Bolfová.

Přestože se zatím podle ní daří dohledat majitele mobilů, je to čím dál těžší. „Brání nám v tom zámky obrazovky, které se odemykají otiskem prstu nebo rozpoznáním obličeje. Nemůžeme se tak podívat do kontaktů a informovat o nálezu příbuzné nebo přátele, jak jsme to dělávali dřív. Často také jsou přístroje vybité,“ doplnila Bolfová. Nálezy úřad přijímá v podatelně, která je také místem, kam míří vlastník, když se jde přihlásit o svou věc.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte