Kroměříž zdemolovala poslední domy z problematické lokality Račín

30.11.2021
Redakce

Kroměřížská radnice dokončila demolici posledních tří obytných domů v dříve problematické lokalitě Račín. Práce na jejich odstranění začaly v létě, náklady činily zhruba jeden milion korun.

Podle starosty Jaroslava Němce se zbouráním domů podařilo vyřešit letitý problém. „Nepřizpůsobiví obyvatelé Račína obtěžovali hlukem, hromaděním odpadků, ničením veřejného i soukromého majetku a v některých případech i agresivitou své sousedy i široké okolí. Věřím, že se nyní životní podmínky lidí žijících okolo Račína významně zlepšily,“ uvedl Němec.

Soužití mezi starousedlíky a obyvateli sociálních bytů na Račíně nebylo v minulosti podle zástupců radnice ideální. „V lokalitě žily desítky lidí, většina navíc nelegálně či bez placení nájmu,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Platící nájemníky, podle mluvčího šlo asi o tři rodiny, radnice přestěhovala jinam. Případy neplatičů se zabývaly soudy, město přistoupilo také k vyklizení bytu s pomocí exekutora. „Dali jsme tím jasný signál i neplatičům v jiných městských bytech, že takové chování tolerovat nebudeme,“ uvedl místostarosta Karel Holík.

Demolice prvních objektů na Račíně začala v roce 2018, kdy šly k zemi dva obytné domy a jedna technická budova. O rok později najatá firma odstranila dvě hospodářské budovy, které dříve lidé obývali nelegálně. „Neplatiči do těchto objektů natahovali elektřinu kabely z obytných budov, což neodpovídalo bezpečnostním normám,“ uvedl Vondrášek. V letos dokončené závěrečné etapě zbourala společnost Morkus Morava poslední tři obytné domy.

Město bude nyní rozhodovat o budoucím využití oblasti. Jednou z možností je podle zástupců radnice prodej pozemků pro individuální bydlení.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte