Které filmy se natáčely v Chorvatsku?

Pobřeží Jadranu a jeho okolí neláká jen dovolenkáře prahnoucí po pořádném oddychu, ale také filmaře, kteří touží mít ve svém filmu dechberoucí záběry. Nutno podotknout, že lokalit stvořených pro stříbrné filmové plátno má Chorvatsko víc než dost.

Možná se vám na výletech během dovolené v Chorvatsku zdálo, že jste daná místa již někdy v minulosti navštívili. Nebylo to však déjà vu. Je jen dost možné, že jste viděli jeden z mnoha filmů, který ve zdejších končinách vznikal. Schválně, pojďte se podívat, jaké chorvatské scenérie si zahrály v úspěšných snímcích.

Dubrovník: hvězda stříbrného plátna

Snad největší zájem filmařů budí již několik desítek let historické jádro Dubrovníku. Pokud patříte mezi milovníky filmu a Jadranu, měli byste ubytování v Chorvatsku hledat právě tady. Už v roce 1936 tu mělo zastoupení i československé romantické drama Irčin románek, v němž se hlavní hrdinka (Jiřina Steimarová) opakovaně prochází malebnými uličkami města. Natáčela se tu také část české pohádky Slíbená princezna z roku 2016. Snad největší slávu v poslední době přineslo Dubrovníku vysílání populárního seriálu Hra o trůny, kdy se pevnost Bokar stala předobrazem Králova přístaviště. Kromě té jste v seriálu mohli zahlédnout i pevnost Lovrijenac, jezuitské schodiště a Rektorský palác.

V roce 2017 se Dubrovník dostal do kin ve filmu Poslední z Jediů z kultovní série Star Wars, kde ztvárnil galaktické město Canto Bight. O rok později se proměnil ve středověký Nottingham, v němž zbojník Robin Hood, ve stejnojmenném snímku, povstal proti zkorumpované anglické vládě.

Národní parky

Westernové filmy o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi mají dodnes své zaryté fanoušky po celém světě. Aby také ne. Produkce „mayovek“ využila ty nejkrásnější místa chorvatské přírody, o kterých jste už nepochybně slyšeli. Národní parky Plitvická jezera, Krka a Paklenica se staly pro filmy z Divokého západu doslova ikonickými.

Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Ostrov Vis

Jedná se o nejvzdálenější obydlený ostrov Chorvatska a díky tomu patří mezi velmi klidné a turisticky méně navštěvované lokality. Pyšní se nádhernými plážemi, zátokami i městečky a možná vás překvapí, že právě ostrov Vis vdechl atmosféru druhému dílu romantické komedie Mamma Mia, který se dějově odehrává v Řecku. Pokud byste zatoužili Vis navštívit, nezapomeňte zavítat do zátoky Stivina. Vede k ní sice prudká cesta, ale za vykoupání v mořské soutěsce ta námaha stojí.

Zadar a ostrov Krk

Ve městě Zadar a jeho okolí si natáčení užili představitelé českého seriálu Vyprávěj, kteří se do bývalé Jugoslávie vydali na dovolenou. Dalo by se předpokládat, že i úspěšná komedie Účastníci zájezdu, kde autobus turistů vyráží na zájezd k Jadranu, bude protkaná chorvatskými destinacemi, ale není tomu tak. Natáčela se zde pouze jediná scéna, konkrétně na ostrově Krk. Zbytek příběhu vidíte záběry na moře, pobřeží i hotely v Itálii.

Jak si na dovolené užít filmovou podívanou? Podívejte se na srovnání televizí a vyberte si novou s kvalitním obrazem pro ten nejlepší domácí zážitek při sledování filmů.

PR

Dnes, 11:14
Radost a smutek v rozmezí jednoho dne zažila rodina jednadvacetileté Isry Shaaban. Mladou ženu postihl...
Dnes, 09:16
Nedaleko vesnice Tepekov v turecké provincii Artvin došlo před pár dny k tragédii. Jednasedmdesátiletá žena...
Dnes, 07:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 07:57
Bertha Benzová nebyla jen tak ledajaká žena. Kromě toho, že byla manželkou průkopníka motorismu Karla...
Včera, 15:30
Britka Claire Taplin zveřejnila na internetu video své dcery, kterou neznámý muž během návštěvy klubu...
Včera, 14:50
Jaromír Prokop, poslední neodsouzený člen takzvaného Berdychova gangu, se přiznal k účasti na čtyřech loupežích,...
Včera, 14:10
Na eBay narazíte na všelijaký bizár. Jeden z podnikavců tam před nedávnem například dražil domnělý...
Včera, 13:52
Američan Michael Freedy (39) z Las Vegas si první myslel, že má jenom úžeh. Lékaři...
Včera, 13:14
Americký výrobce hraček Mattel vyrobil panenku Barbie podle vědkyně, která stojí za vakcínou proti covidu-19...
Včera, 08:50
Rozsáhlá studie, která se zabývá příznaky covidu, vydala aktualizovaný seznam s nejčastějšími symptomy u naočkovaných...
Včera, 08:09
Pozornost veřejnosti se v poslední době začíná obracet i na zatím tabuizované téma, a to...
Reklama