Kubek: Očkování by mělo být povinné pro všechny. Je načase přijmout nějakou formu lockdownu

22.11.2021
Jan Štoll

Bude nutné omezit kontakty mezi lidmi, říká v rozhovoru prezident České lékařské komory Milan Kubek. Komora by také byla pro zavedení plošného a povinného očkování proti koronaviru. Situace je vážná, zdravotníci potřebují pomoc veřejnosti i politiků.

K využití služeb, návštěvě kulturních či sportovních akcí od 22.11. nelze k prokázání bezinfekčnosti použít PCR či antigenní test. Je to z lékařského pohledu účinné opatření proti šíření covidu?

Je to opatření, které má motivovat lidi k očkování, protože v ideálním světě by se lidé očkovali dobrovolně, aby chránili zdraví své i svých blízkých. My ale v ideálním světě nežijeme. A je třeba si přiznat, že řada lidí se nechává očkovat z toho důvodu, aby měli jednodušší život. Tímto směrem opatření jednoznačně míří. V řadě zemí se podobný přístup osvědčil, doufejme, že zvýší míru proočkovanosti.

Někteří lékaři říkají, že přestože je člověk očkován, tak se může covidem nakazit a šířit je dál. Nebylo by v takovém případě správné testovat i očkované?

Řešení, která se přijímají v současnosti jsou kompromisní. Pokud chcete zachovat pro očkované nějaké výhody, tak toto je jedna z nich. Víme, že člověk naočkovaný se nakazit může, má většinou mnohem lehčí průběh. Může někoho nakazit, ale s mnohem menší pravděpodobností, protože ten virus vylučuje v menším množství a kratší dobu.

Nebylo by důstojnější a efektivnější udělat očkování proti covidu povinné, jako v Rakousku?

Z medicínského hlediska je ideální povinné očkování. Při dostatečném proočkování by se dařilo poměrně rychle dostat epidemii pod kontrolou. SARS-CoV-2 by pak pro nás byl jedním z respiračních virů, naučili bychom se sním žít, a ne umírat. Očekával jsem už delší dobu, že v některé evropské zemi prostě vládě trpělivost dojde, a pokud to v Rakousku udělají, tak to bude určitě jenom dobře, bude to motivace pro ostatní země. Zatím můžeme Rakušanům jenom závidět, že jejich zemi vedou odvážní politici.

Pokud by v Česku teoreticky aspoň začala diskuze – očkování proti covidu povinně ano, ne. Jaký by to postoj komory?

Očekávám, že dříve či později očkování proti covidu povinné minimálně v Evropské unii bude. Doufám, že Rakousko záměr skutečně zrealizuje, a že bude pozitivním příkladem. Až se povinné očkování zavede v jedné zemi, tak to bude mít dominový efekt, protože žádný stát nebude chtít držet v ruce černého Petra, že bude sužován dalšími a dalšími vlnami epidemie.

Česká lékařská komora zastává stanovisko, že očkování proti covidu by mělo být povinné, přinejmenším pro zaměstnance ve zdravotnictví a sociálních službách. V ideálním případě by mělo být povinné pro všechny. Samozřejmě očekávám, že proběhne nějaká společenská diskuze, a že mlčící většina zodpovědných lidí, kteří se chtějí chránit, kteří chtějí normálně žít, tak ta bude postupně získávat navrch. Když se to bude dělat stejně v Evropské unii, tak se tomu trendu budeme muset přizpůsobit, jinak bychom sami sebe strašně poškodili.

Jaká opatření byste doporučoval ke zvládnutí situace?

Je načase přijmout nějakou formu lockdownu. Nechci politikům vnucovat jakou, ale je třeba rychle a výrazně omezit kontakty mezi lidmi. Tedy například zavádět home office všude, kde je to jen trochu možné. Omezit akce, kde se shromažďuje velké množství lidí, tedy různé oslavy, ale bohužel i kulturní akce a fanoušky na stadionech. Naopak bychom se měli snažit udržet prezenční výuku na školách. Pokud nechceme zastavit ekonomiku, nezbývá než omezit aktivity, bez kterých se dá nějakou dobu vydržet. Smutné je, že nakonec budou omezování i ti zodpovědní, kteří dělali všechno pro to, abychom epidemii zvládli. Ale jiné řešení řešit zřejmě nebude. Vláda nemůže nečinně přihlížet tomu, když budou umírat stovky lidí denně. Čím později omezení přijdou, tím drastičtější musí být a tím delší dobu budou trvat.

Návštěva zdravotnických zařízení a sociální péče zůstane přístupná s PCR nebo RAT testem provedeným zdravotníkem.

To je z praktického hlediska určitý kompromis, ale chceme, aby společnost nějakým způsobem fungovala. Na rozdíl od návštěvy hospody, je návštěva těžce nemocného příbuzného důležitá.

Důsledky opatření proti covidu dopadnou vždy na pacienty i zdravotníky. Konzultuje ministerstvo zdravotnictví nebo vláda opatření s komorou?

Nekonzultuje.

Jak jsou na tom zdravotníci teď?

Roste nemocnost zdravotníků, aktuální číslo je 4700 covid pozitivních, to už je poměrně vážný problém.

Budou mít ještě dost sil k péči o pacienty, tak jako v předchozí vlně pandemie nebo jsou na hranici vyčerpaní?

Samozřejmě tahle situace je horší, protože únava se kumuluje. Vždyť už je to bez mála dva roky a my jsme doufali, že podzimní vlna bude výrazně slabší. Zdravotníci potřebují pomoc, epidemie se nezvládá v nemocnicích, tam se už jen snažíme zachraňovat lidské životy a zmírňovat důsledky nezvládnuté epidemie. Epidemie se krotí na ulicích, v dopravních prostředcích, v hospodách, ve školách nebo v továrnách protiepidemickými opatřeními. My potřebujeme součinnost veřejnosti. Stále postrádáme pomoc ze strany politiků, není možné, aby politici všechno přehodili na zdravotnictví a prostě čekali až se nemocnice úplně zahltí, a zdravotníci „potili krev“ jen pro to, aby jiní lidé mohli chodit na koncert a do hospody. A politici by se tvářili, že se jich epidemie netýká.

Mohlo ministerstvo nebo vláda znovu udělat nějaké opatření dříve, aby situace neeskalovala do současné podoby?

Samozřejmě mohli. Dnes již víme, že tento virus je sezónní, že se mu dobře daří na podzim a v zimě, kdy se zdržujeme v uzavřených prostorách. Jestli ale covid něco opravdu miluje, pak jsou to volby. Vloni to byly volby krajské a letos parlamentní, ale vždy stály u zrodu katastrofy. Politici prostě nemají odvahu před volbami přijímat žádná nepříjemná opatření. A některým jako by ani nyní nedocházelo, že volební kampaň již skončila.

Objevují se informace o rostoucí agresivitě pacientů. Máte k tomu nějaké informace?

Obecně míra agresivity ve společnosti se zvyšuje. Mají na to vliv sociální sítě, měly na to vliv i kampaně extremistických subjektů před volbami. Ano, míra agresivity mezi lidmi stoupá, vím od kolegů, kteří jezdili s pojízdnými očkovacími týmy, že po nich domorodci házeli i kameny. Agresivita roste.Nepřehlédněte