V průběhu let došlo k rozvoji i jiných odvětví, jakými byly slévárenství, potravinářství, sklářský průmysl. Dnes sláva místních textilek sice bohužel patří minulosti, ale zase se rozvíjí zcela nový obor spjatý s 21. stoletím – nanotechnologie. Výstava potrvá do 3. března příštího roku.
„Nejedná se o klasickou muzejní výstavu, kde by byly vitríny s předměty, ale o specifickou instalaci, v rámci které jsou vystaveny pouze dva exponáty. Naopak poprvé v dějinách muzea je použit celoplošný polep podlahy velkého sálu, který doplňuje jedenáct velkoformátových závěsů s nejlepšími historickými fotografiemi regionálního průmyslu. Celkově je na výstavě přibližně 380 metrů čtverečných grafických ploch,“ uvedl kurátor výstavy Ivan Rous.
Ivan Rous se odborně specializuje zejména na historii regionu v průběhu 2. světové války a liberecké podzemí. I průmysl patří k jeho oborům. Uchystal výstavu, která je výjimečná nejen obsahově, ale zejména svým zpracováním.
„Plocha velkého sálu je polepena tak, aby si návštěvník mohl doslova projít jednu z cest průmyslu. Zelená je textil, oranžová slévárenství apod. Na cestě se dozví nejdůležitější informace, které souvisí s vývojem průmyslu v období od průmyslové revoluce až do první světové války. Cesty však pokračují dále, ale v druhé části se mění koncept a návštěvník už nemá konkrétní časové informace, ale potkává loga jednotlivých firem a podniků. Cesty průmyslu vedou přes druhou světovou válku a centrální plánování v období socialismu přes transformaci průmyslu až do současnosti,“ řekl Ivan Rous.
Na velkoformátové plachty levitující v prostoru byly vybrány v mnoha případech dosud nepublikované fotografie a to včetně unikátů objevených v různých archivech. Instalace tak zaujme i znalce a odborníky. K výstavě chystá muzeum řadu komentovaných prohlídek.
Zdroj: Jan Mikulička, Liberecký kraj + Severočeské muzeum