• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Kuřáci, zajděte si na testy, vyzývají pneumologové

  28.7.2022
  Redakce

  U příležitosti Světového dne rakoviny plic, který připadá na 1. srpna, vyzývají středočeští plicní lékaři k preventivní kontrole dýchacího orgánu kuřáků. Týká se to lidí mezi 55. a 74. rokem, kteří kouří buď po dobu 20 let asi 20 cigaret denně, nebo 10 let kolem 40 cigaret za den.  Nádor plic se totiž u kuřáků v drtivé většině případů podaří objevit pozdě, kdy už nejde operativně odstranit.

  „Plicní karcinom je onemocnění, které pokud se zobrazí na rentgenu nebo se projeví klinickými potížemi, bývá nejčastěji již v pokročilém stadiu, kde již není možná radikální léčba. Pacienty je proto důležité vyšetřit včas a zachytit nádor ve fázi, kdy jej lze operativně odstranit,“ říká MUDr. Pavlína Kopecká z plicní ambulance v Brandýse nad Labem. „Ve spolupráci s praktiky se proto snažíme co nejvíce pacientů z rizikové skupiny motivovat k preventivnímu vyšetření, které by nám v případě nálezu pomohlo s rakovinou včas a účinně bojovat,“ vysvětluje.

  Samotná prohlídka v rámci programu časného záchytu rakoviny plic je naprosto bezbolestná – pacient v plicní ambulanci absolvuje rentgen a spirometrické vyšetření, následně od lékaře dostane žádanku na nízkodávkové CT a objedná se na toto vyšetření na jedno z k tomu určených akreditovaných radiologických pracovišť.  V Praze k nim patří například FN Motol nebo Všeobecná fakultní nemocnice. „Pokud vyšetření na CT nic neodhalí, naplánujeme další kontrolu za rok, případně pokud vyšetření není průkazné, doporučí radiolog kontrolu dříve.  V případě, že rakovinu vyšetření odhalí, předáváme pacienta příslušným specialistům k dovyšetření a stanovení další léčby,“ říká MUDr. Kopecká. Každý rok v Česku onemocní přibližně 6 500 lidí a asi 5 400 na karcinom plic zemře.

  „Rakovina plic je nemoc, která zabije drtivou většinu z těch, u nichž se objeví. Zákeřnost nemoci spočívá v jejím ‚tichém‘ postupu, nebolí a lidé s už jasnými příznaky k nám přicházejí pozdě. V 85 % případů již nelze nádor operativně odstranit. Osm z deseti nemocných tak umírá zbytečně,“ vysvětluje prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP. Středočeský kraj je podle dat z roku 2018 co do výskytu rakoviny plic v ČR průměrný, proto odborníci vidí velký prostor pro zlepšení.

  „Cílem programu včasného záchytu je objevit nádor ve fázi, kdy je ještě operovatelný a můžeme jej zcela odstranit. Takových je v současnosti asi 15 %, doufáme však, že by se toto číslo díky programu mohlo zvednout až na 50 %,“ říká MUDr. Marcela Koudelková z Národního screeningového centra (NSC) ÚZIS ČR. To koordinuje celý program a spolupráci praktických lékařů, pneumologů a radiologů.

  „Zatím pozorujeme značnou ochotu pacientů zapojit se do programu. A i když přijdou z vyšetření s negativním výsledkem, snažíme se je odradit od dalšího kouření. To už je pro řadu z nich výrazně složitější,“ říká prim. MUDr. Ivana Čierná Peterová, předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů ČPFS.


  Témata:

  Nepřehlédněte