• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kvůli 18letému mladíkovi shořelo celé Penny v Chodově

  23.4.2024
  Simona Knotková

  Obžaloba žádá podmíněný trest pro Mária Baigera obžalovaného z toho, že způsobil požár, který 6. listopadu 2022 ráno zcela zničil Penny Market v Chodově na Sokolovsku.

  Tehdy osmnáctiletý muž si chtěl s pomocí zapalovače udělat díru do plastového vozíku, kam mu zapadl mobilní telefon. Vznikl ale požár, který se rychle rozšířil na celý objekt. Okresní soud v Sokolově v pondělí pokračoval v projednávání případu.

  Obžaloba podle státního zástupce Jana Kasala viní Baigera z úmyslného poškození cizí věci, i když cílem Baigera nebylo zapálit obchod, ale jen pomocí plamene si udělat díru do vozíku, kam mu telefon zapadl. Přesto způsobil škodu přes 50 milionů korun, na budově i na autech zaparkovaných u supermarketu.

  U soudu v pondělí zazněla svědectví lidí, kterým požár poškodil nebo zcela zničil auta, i osob, na které Baiger zvonil o pomoc, když se oheň začal šířit. Snahu zavolat pomoc zohlednila i obžaloba, když i přes vysokou škodu nepožaduje nepodmíněný trest.

  Svědci vypověděli, že obžalovaný muž večer před požárem popíjel s otcem své přítelkyně. Pak se šel projít ven. Jeho partnerka popsala, že když nad ránem přišel domů, byl vystrašený a klepal se. Měl ale také strach, jestli se někomu něco nestalo, a tak se šel ke spáleništi ještě ráno podívat. Nenašel ale odvahu se na místě k činu doznat. Následně si pak pro něj přijela policie.

  Obhajoba v pondělí požádala, aby při jednání byl puštěn kamerový záznam, z něhož by bylo patrné, jak rychle budova vzplála. Chce také zjistit, jestli plastové vozíky, od kterých celá budova vzplála, měly certifikaci. Obhajoba totiž poukazuje na to, že ačkoli obžalovaný mladík u vozíků skutečně manipuloval s ohněm, následný požár se vyvinul velmi rychle

  Soudkyně Gabriela Siegelová v pondělí odročila jednání na 29. května.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte