Kyjovská varna ukrývala deset tun chemikálií. Kraj přispěje na jejich likvidaci

14.10.2021
Redakce

Jihomoravský kraj chce dát Kyjovu na Hodonínsku 1,5 milionu korun na červnové odklízení a likvidaci nebezpečných chemikálií z varny drog. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kraje Alena Knotková. Celkové náklady na likvidaci byly 2,4 milionu korun, kraj už dříve poskytl 233 tisíc korun. Podle mluvčího kyjovské radnice Filipa Zdražila bude město rozdíl mezi náklady a dotacemi vymáhat po majiteli nemovitostí, který je za nedovolenou výrobu ve vězení.

Příspěvek schválila rada kraje, potvrdit to musí ještě zastupitelé, kteří se sejdou v listopadu. „Uprostřed Kyjova zůstalo po varně drog neuvěřitelné množství chemikálií. Byla to časovaná bomba a jenom díky skvělé práci hasičů a všech složek integrovaného záchranného systému se nikomu nic nestalo a nedošlo k větším škodám na majetku a životním prostředí,“ zdůvodnil finanční pomoc hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Chemikálie v Kyjově se nacházely ve dvou objektech na třídě Komenského, kde zůstaly po bývalé varně drog. „Celkové množství chemikálií bylo odhadováno na deset tun. Na červnovém zásahu se podílelo na 50 hasičů ze čtyř jednotek,“ připomněla Knotková. Kyjov dostal už dotaci loni, a to 223 tisíc korun na odstranění tlakové nádoby s chlórem, která představovala největší riziko.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte