Laboratoř v liberecké nemocnici je na hranici své kapacity

31.3.2020
Redakce

Celkově zatím hygienici v Libereckém kraji testovali 1169 lidí. Karanténu nařídili u 39 lidí, další stovky jich jsou v karanténě nařízené praktickými lékaři. Nejvíce nemocných v kraji je na Liberecku, zhruba polovina všech případů. V Libereckém kraji jsou tři odběrová místa pro pacienty s podezřením na koronavirus v nemocnicích v Liberci, České Lípě a Jilemnici. Podle Sobotky by další mělo začít fungovat v Jablonci. Ke spuštění se připravuje také druhá laboratoř k provádění testů, zatím je jen v nemocnici v Liberci. Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) dnes uvedl, že laboratoř v liberecké nemocnici je na hranici své kapacity. Za den zpracuje až 260 vzorků. „Právě proto se připravuje laboratoř v českolipské nemocnici s poliklinikou. Od začátku příštího týdne by tam měla být také nějaká kapacita na provádění testů,“ řekl. Cílem je počet testů navýšit. „Ne k zajištění plošného testování obyvatel, ale k zajištění testování těch, kteří to potřebují, to znamená kontaktů (nemocných),“ dodal Půta.

Onemocnění se objevilo v minulých dnech ve dvou domovech pro seniory v Českém Dubu a v Liberci – Františkově. V Českém Dubu se nakazil údržbář, u nikoho z klientů se nákaza nepotvrdila. V Liberci vyšly testy pozitivně u jedné z pečovatelek a dvou klientů, kteří spolu byli na pokoji. Oba jsou v nemocnici v Liberci na infekčním oddělení. Domovy důchodců v kraji se i kvůli těmto případům dezinfikují víc než před tím.

Koronavirus propojil lidi, univerzitu i firmy

Podle hejtmana vyčlenili na několika místech asi 55 míst pro příjem nemocných klientů z domovů důchodců, kde nemají možnost pro ně vyčlenit zvláštní prostory. Nový systém by měl začít fungovat od pátku. Kde se tato místa nacházejí, hejtman zveřejnit nechce. „Pro okolí nehrozí žádná nebezpečí, ale když člověk občas čte některé názory na sociálních sítích a všude možně jinde, tak myslím, že z pohledu zachování klidu v lokalitě a také klidu pro ošetřující personál a pro seniory a další klienty tam umístěné je to toto řešení v tuto chvíli nejrozumnější,“ dodal Půta.

vera/čtkNepřehlédněte