Lampáři se vracejí. Díky inteligentnímu osvětlení Prahy město ušetří

Další fotky

Je to sice trochu zvláštní věc, avšak v Praze běžná. Funguje-li zde veřejné osvětlení, v drtivé většině případů, berou to Pražané jako běžnou věc. Dříve to však samozřejmost nebyla, ani v takové metropoli, jakou je Praha. Zajímavému tématu, pražskému veřejnému osvětlení, je věnována kniha Osvětlená Praha, kterou napsal Ing. Arch. Ladislav Monzer, CSc. Co ho k tomu inspirovalo?

Světel ve velkoměstech přibývá. Vznikají nové domy, ulice, prostranství, která musí být osvícena. Pro bezpečnost? Jen pro ni ne. Jsou tu světla, semafory s funkcí bezpečnostní, světelné tabule i blikající zářivé neony, které mají kromě osvětlovací a informativní funkce i tu ryze moderní – reklamní a zábavní. Velkoměsto žije i v noci. A tak se může stát, že to, že je všude osvětleno, považujeme za běžnou záležitost. Nyní je v Praze v provozu na 130 000 svítících míst veřejného osvětlení. Dále je to více než 2 tisíce světelných míst slavnostního osvětlení. Na rozvody veřejného osvětlení je také napojeno na půl stovky veřejných a věžních hodin.

Osvětlování příbytků bylo náročné

Ladislav Monzer to za samozřejmost nepovažuje a popisuje složitý vývoj, než se i naše stověžatá celá rozsvítila. Ve středověku lidem svítily v mohutných hradech, tvrzích, domech a dlouhých temných chodbách louče i svícny. Osvětlování příbytků bylo náročné. Také krby dávaly kromě tepla světlo. Nejstarší „řízené“ využití osvětlení v hlavním městě je možné označit jako „období přenosných světel“. Bylo zavedeno, když Praha vznikala, a vyvrcholilo v roce 1329 písemným nařízením o povinnosti chodců nebo jezdců mít s sebou při pohybu po městě vlastní světlo. Pevné místo měly ohně umístěné v železných koších nebo pánvích pouze u mostních a vstupních bran. Tento způsob přetrval až do zavedení olejových lamp. Z roku 1667 pochází také nejstarší známá zmínka o slavnostní iluminaci měst pražských.

Projekt českých vědců s inovativním osvětlením zaujal i mezinárodně uznávanou vědeckou kapacitu z Oxfordu

K lampám patří lampáři

Péče o přísun světla dodávala těmto lampám nádech romantičnosti. Tak tomu bylo i u olejových a později plynových luceren. K lampám patřili lampáři, kteří chodili po Praze a lampy rozsvěcovali. Lidé si toho vážili. Prvních 121 olejových luceren začalo v Praze svítit roku 1723 a stalo se tak u příležitosti korunovace císaře Karla VI. Počet těchto lamp postupně vzrůstal po celé 18. století až do poloviny století devatenáctého.

Romantika plynových luceren

V roce 1847 bylo uvedeno do provozu 268 plynových luceren, které osvětlovaly kromě nejstarší osvětlované trasy, Královské cesty, také tzv. Zlatý kříž. Využití plynových lamp vyvrcholilo v roce 1940, kdy jich v Praze svítilo více než 10 000. Plynové osvětlení bylo v Praze bez přerušení provozováno až do roku 1985.

Praha chce zmodernizovat kabely veřejného osvětlení

Toto období má pro nás význam i dnes. Odkázalo nám řadu výtvarně zdařilých luceren a kandelábrů, jejichž repliky, byť již s moderní elektrickou výzbrojí, dodnes zdobí některé části historického jádra města. V této době rovněž byly formulovány základní zásady osvětlování veřejných prostranství, na které navázaly pozdější normy. Za zmínku stojí i to, že po 17 letech, v roce 2002, bylo z iniciativy pražské radnice v Michalské ulici znovu instalováno prvních 9 replik plynových luceren s moderní plynovou výzbrojí. Instalace se zdařila a přispěla tak ke zvýraznění a zatraktivnění koloritu pražského Starého Města.

Od obloukovek k výbojkám

Další rozvoj elektrického veřejného i slavnostního osvětlení byl ve znamení trvalého zdokonalování světelných zdrojů. Ubíral se od obloukových lamp přes žárovky k zářivkám, výbojkám a bíle svítícím diodám. Pro slavnostní a scénické osvětlení byla mnoha různými výrobci vyvinuta celá řada speciálních světelných zdrojů. Stejně tak se vyvíjely i stále dokonalejší typy svítidel.

Praha nalepí na stožáry veřejného osvětlení štítky s QR kódy. Ty pomůžou hasičům i turistům

Ve slavnostním osvětlení se stále více uplatňují dynamicky se měnící parametry, barevné variace, proměnná intenzita světla, systémy světlovodů, synchronizace a množství funkcí. To všechno umožňuje dnešní moderní elektronika a digitalizace.

Digitalizace: dobří lampáři se vracejí

Město Praha dá ročně do provozu městského osvětlení 80 milionů korun včetně parků. S digitalizací parkových lamp zejména v nočním provozu by se mohla zdařit úspora a inteligentní zařízení by nám mohla sloužit jako dávní lampáři. Takový pilotní projekt byl nedávno naplánován pro park Jezerka, Ladronka a Vinohrady. Světelná zařízení a stožáry díky digitálním čidlům pro detekci pohybu jsou schopná se přepnout do úsporného režimu, snížit světelný smog a jak sdělil pražský radní Jan Chabr, obstarají také nabíjení elektromobilů, kterých by do roku 2030 mělo být v hlavním městě až 100 000.

FOTO: O Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou

O Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - Vinohradské divadloO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - Vinohradské divadloO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - kandelabr lampa loretanska  osvetleniO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - kandelabr osvetleniO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - Chrám sv. Ludmily
Další fotky
O Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - Chrám sv. LudmilyO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - KD MlýnO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - klarovO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - KlárovO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - Vánočně_laděné_Václavské_náměstíO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - Václavské_náměstíO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - Osvětlená Praha, Staroměstské náměstíO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - Vánoční_Staroměstské_náměstí
Dnes, 13:15
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
Dnes, 12:20
Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečvě rozhodl...
Dnes, 12:06
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:06
V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být...
Dnes, 11:34
Dosavadního generálního ředitele Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Davida Kostku má zítra nahradit David Šmehlík....
Dnes, 11:10
Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím nevydala desetina Čechů. Jedním z důvodů je obava...
Dnes, 10:44
Policisté zaznamenali desítky těchto případů. Podvodníci využívají metodu tzv. vishingu – volající se vydává za...
Dnes, 10:29
Elisane Silva je se svými 203 centimetry známá jako nejvyšší žena Brazílie. Za její nadměrnou...
Dnes, 09:33
Ode dneška nejsou hájené dravé ryby, rybáři se na ně můžou vypravit po skoro půlroční...
Dnes, 08:29
Před stamiliony let žili předkové dnešních krokodýlů a aligátorů společně s dinosaury. Ačkoliv dinosauři vymřeli,...
Dnes, 06:50
Komunistická moc nebyla v roce 1948 na území Československa žádnou novinkou. Své zkušenosti s vládou...
Reklama