Lampáři se vracejí. Díky inteligentnímu osvětlení Prahy město ušetří

16.11.2020
Daniela Hatinová
Další fotky

Světel ve velkoměstech přibývá. Vznikají nové domy, ulice, prostranství, která musí být osvícena. Pro bezpečnost? Jen pro ni ne. Jsou tu světla, semafory s funkcí bezpečnostní, světelné tabule i blikající zářivé neony, které mají kromě osvětlovací a informativní funkce i tu ryze moderní – reklamní a zábavní. Velkoměsto žije i v noci. A tak se může stát, že to, že je všude osvětleno, považujeme za běžnou záležitost. Nyní je v Praze v provozu na 130 000 svítících míst veřejného osvětlení. Dále je to více než 2 tisíce světelných míst slavnostního osvětlení. Na rozvody veřejného osvětlení je také napojeno na půl stovky veřejných a věžních hodin.

Osvětlování příbytků bylo náročné

Ladislav Monzer to za samozřejmost nepovažuje a popisuje složitý vývoj, než se i naše stověžatá celá rozsvítila. Ve středověku lidem svítily v mohutných hradech, tvrzích, domech a dlouhých temných chodbách louče i svícny. Osvětlování příbytků bylo náročné. Také krby dávaly kromě tepla světlo. Nejstarší „řízené“ využití osvětlení v hlavním městě je možné označit jako „období přenosných světel“. Bylo zavedeno, když Praha vznikala, a vyvrcholilo v roce 1329 písemným nařízením o povinnosti chodců nebo jezdců mít s sebou při pohybu po městě vlastní světlo. Pevné místo měly ohně umístěné v železných koších nebo pánvích pouze u mostních a vstupních bran. Tento způsob přetrval až do zavedení olejových lamp. Z roku 1667 pochází také nejstarší známá zmínka o slavnostní iluminaci měst pražských.

Projekt českých vědců s inovativním osvětlením zaujal i mezinárodně uznávanou vědeckou kapacitu z Oxfordu

K lampám patří lampáři

Péče o přísun světla dodávala těmto lampám nádech romantičnosti. Tak tomu bylo i u olejových a později plynových luceren. K lampám patřili lampáři, kteří chodili po Praze a lampy rozsvěcovali. Lidé si toho vážili. Prvních 121 olejových luceren začalo v Praze svítit roku 1723 a stalo se tak u příležitosti korunovace císaře Karla VI. Počet těchto lamp postupně vzrůstal po celé 18. století až do poloviny století devatenáctého.

Romantika plynových luceren

V roce 1847 bylo uvedeno do provozu 268 plynových luceren, které osvětlovaly kromě nejstarší osvětlované trasy, Královské cesty, také tzv. Zlatý kříž. Využití plynových lamp vyvrcholilo v roce 1940, kdy jich v Praze svítilo více než 10 000. Plynové osvětlení bylo v Praze bez přerušení provozováno až do roku 1985.

Praha chce zmodernizovat kabely veřejného osvětlení

Toto období má pro nás význam i dnes. Odkázalo nám řadu výtvarně zdařilých luceren a kandelábrů, jejichž repliky, byť již s moderní elektrickou výzbrojí, dodnes zdobí některé části historického jádra města. V této době rovněž byly formulovány základní zásady osvětlování veřejných prostranství, na které navázaly pozdější normy. Za zmínku stojí i to, že po 17 letech, v roce 2002, bylo z iniciativy pražské radnice v Michalské ulici znovu instalováno prvních 9 replik plynových luceren s moderní plynovou výzbrojí. Instalace se zdařila a přispěla tak ke zvýraznění a zatraktivnění koloritu pražského Starého Města.

Od obloukovek k výbojkám

Další rozvoj elektrického veřejného i slavnostního osvětlení byl ve znamení trvalého zdokonalování světelných zdrojů. Ubíral se od obloukových lamp přes žárovky k zářivkám, výbojkám a bíle svítícím diodám. Pro slavnostní a scénické osvětlení byla mnoha různými výrobci vyvinuta celá řada speciálních světelných zdrojů. Stejně tak se vyvíjely i stále dokonalejší typy svítidel.

Praha nalepí na stožáry veřejného osvětlení štítky s QR kódy. Ty pomůžou hasičům i turistům

Ve slavnostním osvětlení se stále více uplatňují dynamicky se měnící parametry, barevné variace, proměnná intenzita světla, systémy světlovodů, synchronizace a množství funkcí. To všechno umožňuje dnešní moderní elektronika a digitalizace.

Digitalizace: dobří lampáři se vracejí

Město Praha dá ročně do provozu městského osvětlení 80 milionů korun včetně parků. S digitalizací parkových lamp zejména v nočním provozu by se mohla zdařit úspora a inteligentní zařízení by nám mohla sloužit jako dávní lampáři. Takový pilotní projekt byl nedávno naplánován pro park Jezerka, Ladronka a Vinohrady. Světelná zařízení a stožáry díky digitálním čidlům pro detekci pohybu jsou schopná se přepnout do úsporného režimu, snížit světelný smog a jak sdělil pražský radní Jan Chabr, obstarají také nabíjení elektromobilů, kterých by do roku 2030 mělo být v hlavním městě až 100 000.

FOTO: O Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou

O Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - Vinohradské divadloO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - Vinohradské divadloO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - kandelabr lampa loretanska  osvetleniO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - kandelabr osvetleniO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - Chrám sv. Ludmily
Další fotky
O Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - Chrám sv. LudmilyO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - KD MlýnO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - klarovO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - KlárovO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - Vánočně_laděné_Václavské_náměstíO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - Václavské_náměstíO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - Osvětlená Praha, Staroměstské náměstíO Vánocích se Praha stává světelnou pohádkou - Vánoční_Staroměstské_náměstí


Nepřehlédněte