Lék, který zachraňuje životy, bude v Česku omezený. Alternativa neexistuje

3.9.2022
Simona Knotková

Ministerstvo zdravotnictví omezilo dodávky léku Actilyse používaného při plicní embolii na jednoho distributora. V reakci na celoevropské omezení dodávky tohoto léku chce zajistit lepší koordinaci a větší dostupnost. Postup, který funguje od začátku září, konzultovalo i s Úřadem na ochranu hospodářské soutěže. Přípravek nemá v současné době alternativu.

Actilyse se používá jako takzvané trombolytikum, tedy lék na rozpouštění krevních sraženin plicních embolií, infarktů a cévních mozkových příhod. Důležité je jeho včasné podání. Používá se především v nemocnicích při hospitalizaci, zejména v síti takzvaných iktových center.

„Cílem nového distribučního modelu je zacílit distribuci jedním kanálem na pracoviště, kde je léčivý přípravek nezbytný, v čase a množství, které je pro dané zdravotnické zařízení potřeba a tím mimo jiné omezit možnosti vytvářet neúměrné zásoby v lékárnách nebo na pracovištích poskytovatelů zdravotních služeb,“ uvedlo ministerstvo.

Ministerstvo postup dodávek stanovilo ve spolupráci se sekcí nemocničního lékárenství České lékárnické komory, Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) a společností Boehringer Ingelheim, která je výrobcem léku.

„Věříme, že naše společné úsilí odvrátilo hrozbu nedostupnosti léčivých přípravků Actilyse v České republice a v případě dalšího nepříznivého vývoje jsme připraveni využít všech kompetencí, abychom ochránili české pacienty,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Dostupnost tohoto léku byla v minulosti omezená opakovaně. Válkovi předchůdci v postu ministra opakovaně zakázali jeho vývoz do zahraničí, protože tam je jeho cena vyšší. Poprvé takový zákaz podepsal ministr Martin Holcát v roce 2013, o rok roky později Svatopluk Němeček (ČSSD). „Vzhledem k tomu, že se jedná o přípravek, který zachraňuje lidské životy a je v současné době nenahraditelný, se souhlasem k opětovnému zákazu jeho reexportu jsem neváhal,“ uvedl tehdy v tiskové zprávě. Znovu byl vývoz zakázaný v roce 2016, od roku 2020 reexporty léků zakázala svým nařízením vláda obecně.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte