Lesní zámek Kozel u Plzně hlásí: Otevřeno!

4.4.2022
Andrea Jančová

Letošní návštěvnickou sezonu zahájil lesní zámek Kozel nedaleko Plzně. Součástí klasicistního zámku je i unikátní pětatřicetihektarový park. Návštěvníky zámek kromě svých interiérů zve také do jízdárny na výstavu Svobodní zednáři na Plzeňsku – 100 let lóže Josef Dobrovský.

„Je to takový náš volný cyklus, který jsme zahájili v roce 2017. Je to z toho důvodu, že klasicismus, v němž je zámek postavený, je spojen s osvícenstvím a svobodné zednářství je fenomén osvícenství,“ řekl kastelán Jan Polívka. Současná výstava je podle něj už třetí, která se zednářství dotýká. Plzeňská zednářská lóže připravila ve spolupráci s památkáři expozici, v níž návštěvníci uvidí tradiční rituální předměty, jako například zednářské zástěry, různé upomínkové předměty jako medaile a diplomy spojené se zednářskými významnými výročími, či například pamětní sklenice, poháry a pamětní plakety. Nechybí ani kopie dokumentů z první republiky.

Zámek Kozel

Lidé se dozvědí také víc o lóži Josef Dobrovský, která byla založena v Plzni 25. června 1922 v hotelu Continental. Mezi zednáři, kteří se účastnili založení lóže, byl tehdy například malíř Alfons Mucha či dramatik Jaroslav Kvapil. K nejslavnějším plzeňským svobodným zednářům patřil loutkář Josef Skupa nebo malíř František Václav Eisenreich, který pro setkání zednářů vytvářel i různé pozvánky a kresby, řekl kastelán. Historie zednářství v Plzeňském kraji sahá ale až do 18. století.

Kastelán doufá, že letošní návštěvnická sezona, kterou po dvou letech nebudou komplikovat protiepidemická omezení, dokáže vrátit návštěvnost do doby před pandemií. „Na červen už máme potvrzeno hodně rezervací zájezdů, ať už dětí nebo seniorů, které také v minulosti kvůli covidu nebyly. Našim největším tahákem, na který sázíme, bude výstava Draci a drakobijci, kterou zahájíme 23. dubna,“ dodal kastelán. V roce 2019 přišlo na Kozel přes 23.000 lidí, v době pandemie to bylo v roce 2020 přes 13.000 návštěvníků a loni přes 15.000 návštěvníků. Zřejmě desítky až stovky tisíc lidí ale míří každoročně do zámeckého parku, kam není vstup zpoplatněný.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte