Liberci budou vládnout starostové s ANO. Navzdory Půtovi

3.10.2022
Jan Štoll

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy.

Krátce po volbách zazněl jasný postoj šéfa SLK a libereckého hejtmana Martina Půty. „Asi nejde z koalic úplně vymazat strany se silným volebním výsledkem, ale na druhou stranu je naší povinností udělat koalice, které nebudou dlouhodobě posilovat hnutí ANO,“ prohlásil.

Chvíli to vypadalo, že lídr společné kandidátky Starostové pro liberecký kraj s TOP 09 a KDU-ČSL Jaroslav Zámečník, bude postoj stranického šéfa respektovat. Zámečník sice v sobotu nevyloučil spojení s ODS, uskupením Liberec otevřený lidem (LOL) nebo Piráty. „Vše se bude odvíjet také od souladu volebních programů, protože přeci jenom si nechceme sednout do zastupitelstva a jenom si rozdělit vládu, chceme také plnit volební program,“ řekl Zámečník. Ale už následující pátek udělal dohodu s ANO. „My jsme se dohodli na společném postupu, který povede k uzavření koaliční smlouvy těchto dvou subjektů,“ řekl po jednání Zámečník.

V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Zámečník, personální obsazení součástí dohody není. Lídryně kandidátky ANO v Liberci Šárka Prachařová odhadla, že koaliční dohoda by mohla být uzavřena tento týden. „Budeme se snažit připravit ji v co nejkratší době,“ řekla. Starostové získali v komunálních volbách v Liberci 12 mandátů v zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO s 11 zastupiteli, třetí Liberec otevřený lidem (LOL) s šesti mandáty. Po čtyřech zastupitelích mají ODS a SPD a dva Piráti.

Zatím vzniká jen koalice těchto dvou kandidátek, tedy SLK, TOP 09 a KDU-ČSL s ANO. „Součástí dohody je, že pokud budou oba politické subjekty hledat třetího partnera, budou tak činit pouze společně. To znamená, že si chceme nejdříve říci, jak by koalice fungovala ve dvou,“ dodal Zámečník. Uplynulé čtyři roky na radnici v Liberci vládli starostové a ANO společně ještě s ODS, v zastupitelstvu měla tato koalice pohodlnou většinu 31 z 39 mandátů, primátorem byl Zámečník. Ten pravděpodobně ve funkci zůstane, i když personální obsazení není součástí dohody. „Jména se zatím neřešila,“ řekl Zámečník. Potvrdil ale, že bude nominovaný svým klubem na post primátora.

Před čtyřmi lety zvítězila stejně jako letos koalice Starostů pro Liberecký kraj s TOP 09 a KDU-ČSL, která v zastupitelstvu získala 16 ze 39 mandátů. Druhé skončilo ANO stejně jako nyní i tehdy s 11 zastupiteli. Třetí Změna pro Liberec v roce 2018 získala šest křesel, čtyři mandáty měla stejně jako letos ODS a do zastupitelstva se dostalo ještě uskupení Liberec otevřený lidem – LOL! a mělo dva zastupitele.

V Jablonci bez ANO

V Jablonci nad Nisou bude příští čtyři roky vládnout koalice bez vítězného hnutí ANO. Druzí občanští demokraté se na spolupráci dohodli s Piráty, uskupením Společně pro Jablonec a Starosty pro Liberecký kraj (SLK), dohromady bude mít koalice těsnou většinu 16 ze 30 mandátů v zastupitelstvu. Primátorem by podle předběžných dohod měl být lídr kandidátky ODS Miloš Vele.  „Do tří týdnů bychom chtěli připravit programové prohlášení a podepsat koaliční smlouvu a domluvit se také na obsazení rezortů,“ řekl Vele. Městská rada by měla zůstat devítičlenná, koalice ale připravuje změny v rezortech, které jsou podle Veleho zakonzervované už 25 let. Změnit by se mělo také obsazení městských společností. Obsazení jednotlivých rezortů představí koalice spolu s prohlášením. V radě bude mít tři místa ODS a po dvou postech ostatní subjekty. Volby v Jablonci vyhrálo ANO a získalo v zastupitelstvu devět mandátů, druhá ODS jich získala jen pět. Uspěly ještě SPD, Piráti a Společně (KDU-ČSL a Zelení), kteří mají shodně po čtyřech mandátech, tři místa v zastupitelstvu obsadí Starostové pro Liberecký kraj a poslední místo získalo uskupení Pro Jablonec. Hnutí ANO se zatím nevzdává jednání o koalici, ODS nabídli ve středu večer primátorskou funkci a také další místo uvolněného radního, informovala dnes ČTK krajská manažerka ANO pro Liberecký kraj Jana Hajná.

V České Lípě ANO posílilo

V České Lípě zvítězilo ANO s velkým náskokem před druhým uskupením Živá Lípa. Pro ANO hlasovalo 40,79 procenta voličů, získalo 13 mandátů z 25 v zastupitelstvu, Živá Lípa má šest mandátů. Třetí skončila SPD a bude mít tři zastupitele, čtvrté SPOLU má dva mandáty, jednoho zastupitele bude mít uskupení PRO Českou Lípu. „Ve skrytu duše jsem si přála, abychom získali 32 procent, ač jsem v to úplně nedoufala, ale takovýhle výsledek jsem opravdu nečekala. A že budeme mít nadpoloviční většinu v zastupitelstvu, to asi nečekal nikdo z nás,“ řekla starostka Jitka Volfová (ANO). I když by ANO díky většině v zastupitelstvu mohlo další čtyři roky vládnout samo, bude podle Volfové jednat o spolupráci s dalšími stranami.

Semily beze změn

Semily v minulém týdnu dokončili koaliční vyjednávání. Starostce Leně Mlejnkové, která vedla kandidátku vítězné Volby pro Semily, se znovu podařilo vyjednat širokou podporu s ANO a uskupením nezávislých kandidátů Spolu. V zastupitelstvu budou mít silnou většinu 17 z 21 mandátů. Navazuje na úspěšnou spolupráci z předchozích čtyř let, která byla městu prospěšná, řekla Mlejnková.

„Koaliční smlouvu nepodepisujeme, vše jsme stvrdili stejně jako před čtyřmi lety podáním ruky. Je to o důvěře,“ doplnila Mlejnková. Vítězné Volbě pro Semily zůstane funkce starostky, uvolněným místostarostou bude stejně jako minulé čtyři roky Tomáš Sábl (Volba pro Semily), neuvolněným místostarostou bude lídr kandidátky ANO, poslanec David Pražák. „V radě města budou zástupci všech tří uskupení,“ dodala. Ustavující zasedání zastupitelstva by podle ní mělo být 24. října.

Jan Štoll/ČTKNepřehlédněte