Kabina liberecké lanovky na Ještěd spadla, strojvedoucí na místě zahynul

31.10.2021
Redakce

V Liberci spadla dnes odpoledne kabina lanovky na Ještěd. V kabině, která byla na cestě dolů, se v tu nacházel dobu jen strojvedoucí, který při jejím pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem. Zhruba 14 lidí cestujících a strojvedoucího z druhé kabiny, která nespadla, záchranáři evakuovali. Zraněni s největší pravděpodobností nejsou.

Na možnost pádu lanovky se složky integrovaného záchranného systému pravidelně připravují, cvičení se konají každoročně. Ve více než 80leté historii lanovky ale nebyl takový zásah nutný. Co se stalo, zatím není jasné, od pondělí měla být lanovka mimo provoz kvůli pravidelné revizi před zimní sezonou.

 

Jedná se o oblíbenou turistickou atrakci. Lanovka je v majetku Českých drah. Za minulý rok jí využilo neuvěřitelných 211.000 lidí. Před dvěma lety prošla rekonstrukcí, oprava byla spojena s výměnou pohonu a zabezpečovacího zařízení. Loni byla lanovka kvůli koronavirovým opatřením více třetinu roku mimo provoz, důvodem přerušení jízd byly i technické problémy. Kvůli nim stála lanovka i letos v září.

zdroj: jv/ctkNepřehlédněte