Liberecká opozice připravila Balíček proti drahotě, nebyl projednán

25.11.2022
Redakce

Opoziční zastupitelé za Liberec otevřený lidem připravili Balíček proti drahotě. Má ulevit obyvatelům Liberce, na něž dopadá zdražování. Počítá s odpuštěním plateb za jízdné v MHD pro děti, školní obědy nebo pomoc s vyřizováním příspěvků na bydlení pro seniory.

Balíček má reagovat na vysoké ceny energií a inflaci. Zdražování základních životních potřeb ohrožuje především lidi s nejnižšími příjmy. „Každá pomoc těmto lidem snižuje riziko, že se dostanou během nadcházející zimy do finančních problémů, dluhů či rovnou exekucí. Ve výsledku se tak pomoc mnohonásobně vyplatí,“ uvedla předkladatelka materiálu Anna Kšírová (Zelení).

Balíček proti drahotě tak obsahuje návrh na odpuštění jízdného MHD pro děti z rodin pobírajících příspěvek na bydlení či přídavek na dítě, odpuštění platby školních obědů těmto dětem a poskytnutí poradenství rodinám, seniorům a dalším potřebným s vyřizováním příspěvku na bydlení a s vysokými cenami energií. Dále je v Balíčku proti drahotě záměr na úpravu tarifu dopravního podniku tak, aby si mohli lidé koupit roční jízdenku na splátky a nemuseli na ní vydávat vysokou jednorázovou částku.

Balíček ale zastupitelstvo Liberce neprojednalo. „Balíček jsme připravovali ve spolupráci s experty na sociální oblast. Jednali jsme o něm s koaličními zastupiteli poslední tři dny. Měli jsme nicméně informaci o tom, že koalice zamítne zařazení na program, proto jsme materiál nakonec stáhli sami s tím, abychom dali navrženým opatřením šanci. Ohledně části opatření jsme zaznamenali ochotu koaličních radních na nich pracovat. Doufejme, že svoje slova mysleli vážně,“ dodává Kšírová.

Město přitom podle opozice na ně peníze má. „Primátor odpovědný za ekonomiku o tom zrovna hlasitě nemluví, ale současná vysoká inflace má pro pokladnu města paradoxně příznivé dopady. Už v září 2022 získalo město Liberec daňové příjmy o 450 milionů vyšší, než jaká byla v rozpočtu očekávaná skutečnost. Za této situace je morální povinností města pomáhat nejpostiženějším občanům, část z neočekávaných příjmů jim takto vrátit a pomáhat jim tak překonat současnou ekonomickou krizi,“ popsuje i Jindřich Felcman, předseda zastupitelského klubu Liberec otevřený lidem a libereckých Zelených.

Náklady na úlevy obyvatel Liberce byly propočteny na zhruba 15,5 milionu korun, jednání má pokračovat na prosincovém zastupitelstvu.

BRONepřehlédněte