• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Liberecké Divadlo F. X. Šaldy uvádí drsný příběh z irského venkova plný svérázného humoru

  18.2.2024
  Fefík

  Martin McDonagh je jedním z nejuznávanějších současných světových dramatiků, a to nejen díky umění psát skvělé dialogy, ve zkratce rozkrývat osudy postav, ale především pro schopnost sdělovat závažná témata velmi zábavnou formou a s humorem.

  Svou první hru, Krásku z Leenane, napsal v pětadvaceti letech (údajně to stihl za osm dní). Prvního provedení se hra dočkala v  roce 1996, kdy ji v koprodukci nastudoval irský Druid Theatre a londýnský Royal Court Theatre. McDonagh se stal rázem velmi uznávaným autorem.

  V Anglii za svou prvotinu získal řadu prestižních ocenění, stejně úspěšné bylo uvedení Krásky z Leenane na Broadwayi. Následně se hra rozletěla doslova do celého světa a v roce 1999 byla poprvé uvedena v Čechách, konkrétně v pražském Divadle v Řeznické.

  Kráska z Leenane má vedle velkého dramatického náboje i velmi pečlivou a překvapivou stavbu, mistrně vedené dialogy a také svérázný smysl pro humor. Jde o šokující a místy až bolestně krutý příběh o vztahu dvou osamocených lidí, matky a dcery žijících na irském venkově. Vzájemně se nesnášejí, doslova se týrají, a přitom jedna bez druhé nemohou žít. Je to velmi intenzivní výpověď o současných mezilidských vztazích, která jen málokterého diváka může nechat lhostejným.

  Hra se sice odehrává v zapadlém koutě Irska, ovšem takových zapadlých koutů a „Bohem zapomenutých krajů“ najdete celou řadu i  u  nás, zvláště pak v pohraničí. I proto divadelníci věří, že uvedení hry v Liberci může velmi výrazně rezonovat.

  Komedie ve věži i v suterénu. Ve Vršovickém divadle MANA ožívá bytové divadlo

   

  Titul nabízí čtyři nádherné herecké příležitosti a vy se můžete těšit na Veroniku Korytářovou jako Maureen, hostující Veroniku Janků v roli její matky Mag, Zdeňka Kupku jako Pata Dooleyho a Daniela Tomana coby jeho bratra Raymonda.

  Všechny režijně vede umělecká šéfka souboru činohry Kateřina Dušková. Zkoušení bylo od prvních okamžiků nesmírně intenzivní a náročné. Vedle citu pro vzájemnou souhru museli herci rovněž prokázat svou schopnost přesně číst jednotlivé dramatické situace a hledat cesty k tomu, jak je odlehčit.

  Premiéra se uskuteční 18. února v Malém divadle, další představení jsou na programu 21. února a 7. března.

  Zdroj: Jiří Janků, Zpravodaj Liberec  Nepřehlédněte