Smrt lyžařů před 107 lety. V Krkonoších se bude natáčet film o tragickém závodu

Film Poslední závod o tragickém konci Bohumila Hanče a Václava Vrbaty by se měl v únoru a březnu 2021 natáčet v Krkonoších na autentických místech. Oba muži zahynuli před 107 lety při lyžařském závodu. O natáčení informovali tvůrci filmu. Na vznik filmu lze přispět i v takzvané crowdfundingové kampani. Cílem je vybrat dva miliony korun, zatím se podařilo získat bezmála čtvrtinu.

„V těchto dnech se vybraná částka blíží prvnímu milníku, tedy půl milionu, což by nám umožnilo přidat jeden natáčecí den navíc,“ uvedl producent filmu Ondřej Beránek.

Poslední závod, drama z počátků lyžařského sportu, vzniká v režii Tomáše Hodana. Předlohou mu byla tragédie z 24. března 1913. Uznávaný lyžařský přeborník, šestadvacetiletý zedník Bohumil Hanč, a jeho o rok starší přítel, tkadlec Václav Vrbata, který ho přišel v těžkém klání povzbudit, tehdy zahynuli při prudké změně počasí při mezinárodním závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů. Autoři filmu chtějí připomenout i opomíjenou a zapomenutou postavu Němce Emericha Ratha. Právě on našel polomrtvého Hanče a s nasazením vlastního života se jej snažil zachránit, žel marně. V hlavní roli Hanče se představí Kryštof Hádek, další postavy historického příběhu ztvární Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Eva Josefíková, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek a Pavla Beretová. Premiéra je plánovaná na 24. února 2022.

Kampaň na podporu filmu potrvá do 14. listopadu. Pokud se podaří vybrat milion, umožní to dva natáčecí dny navíc a stoupne šance natočit lepší sportovní a dramatické scény závodu lyžařů přímo na hřebenech Krkonoš. Další půl milion chtějí filmaři použít ke „vzkříšení“ staré Labské boudy. „Díky počítačům a této podpoře budeme schopni filmově vrátit již neexistující romantickou starou Labskou boudu na hřebeny Krkonoš a tu novou betonovou vymažeme,“ uvedl producent filmu. Počítačové simulace chtějí filmaři použít i pro další scény, pokud se povede vybrat celé dva miliony. „Počasí na hřebenech se stále mění, a ne vždy zvládneme točit navazující záběry ve stejných podmínkách, zase si pomůžeme počítači a uděláme zimu opravdu mrazivou tak, aby nám byla zima i v kině,“ dodal Bartošek.

vera/čtk

Liberec se chce měnit podle přání svých obyvatel. Lidé chtěli víc květin i vylepšené koupaliště

Dnes, 09:24
Nekorunovanou královnou Jizerských hor je rozhledna Štěpánka. Tato impozantní novogotická stavba patří mezi nejstarší kamenné...
11.6.2021
Ve čtvrtek Muzeum Českého ráje v Turnově zpřístupnilo dosud utajovanou výstavu s názvem KLENOTY NA...
10.6.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
10.6.2021
Indická mutace koronaviru se v regionu Nového Boru v Libereckém kraji potvrdila u pěti lidí...
10.6.2021
Titul Památka roku 2020 Libereckého kraje putuje do Jablonce nad Nisou. Cenu získala obnova secesního...
4.6.2021
Další památkou, na jejíž obnovu v letošním roce přispěje Liberecký kraj, je kostel Mistra Jana...
4.6.2021
V Českém ráji se po pádu ze sedmimetrové výšky ze skály Dívčí ve skalních lokalitách...
3.6.2021
Liberecký plavecký bazén se pro veřejnost otevře v pondělí 7. června. Ještě předtím tady ve...
3.6.2021
Na Prosečském hřebeni v Jizerských horách se nalézají chata a rozhledna Nad Prosečí. Rozhledna, otevřená...
3.6.2021
V letošním roce si připomínáme životní výročí dvou významných jabloneckých architektů Josefa Zascheho a Roberta...
1.6.2021
V pondělí zahájil sezonu oblíbený Sychrov, v úterý Hrubý Rohozec, Lemberk a Zákupy, v pátek...
Reklama