• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Liberecký kraj potřebuje ochránit své sbírky. V Českém Dubu má vyrůst centrální depozitář

  19.5.2024
  Fefík

  Vybudovat centrální depozitář považuje Liberecký kraj za nevyhnutelné. Sbírkové předměty nevyčíslitelné historické hodnoty chystá ochránit v Českém Dubu 

  Na nezbytnosti takto ochránit sbírkové předměty nevyčíslitelné historické hodnoty se shodli krajští radní. V současné době jsou artefakty umístěny v objektech příspěvkových organizací a na dalších místech v regionu v nevyhovujících podmínkách. Podle harmonogramu by se v Českém Dubu mohlo začít stavět na jaře příštího roku s termínem dokončení stavby v roce 2026. Odhadované náklady činí 492 milionů korun s daní.

  Liberecký kraj vlastní několik stovek tisíc sbírkových předmětů nevyčíslitelné historické hodnoty, jejichž případnou tržní cenu lze odhadovat v řádech vysokých stovek milionů korun. Jedná se drobné předměty jako jsou pohlednice, známky nebo šperky, ale také o velmi rozměrné věci jako nábytek a technika. V současné době je sice máme umístěné v objektech příspěvkových organizací a také například v Poštovní ulici 10 v Jablonci nad Nisou, kde tamní objekt – původně úřad a následně škola – slouží jako dočasný centrální depozitář. Nicméně tento stav je dlouhodobě neudržitelný. Ochrana sbírkových předmětů vyžaduje specifické podmínky, zejména co se týče vlhkosti a teploty. Žádný ze stávajících depozitářů tyto podmínky nesplňuje, a pokud bychom moderní depozitář nevybudovali, hrozilo by zničení některých sbírkových předmětů právě kvůli nevyhovujícím podmínkám jejich uložení. Ze studie, kterou jsme si v roce 2016 nechali zpracovat společností Design 4 – projekty staveb, jednoznačně vyplynulo, že místo přestavby prostorů v Poštovní ulici a úpravy ostatních depozitářů je efektivnější a finančně výhodnější postavit nový objekt. Depozitář vznikne na pozemku Silnic LK v Českém Dubu,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně libereckého hejtmana.

  Krajinomalby Severočeské sbírky jsou k vidění v Hejnicích

   

  O projektu vybudování centrálního depozitáře jsme začali poprvé diskutovat už na jaře roku 2016. Na podzim roku 2020 začaly přípravné práce na zadávacím řízení na výběr zhotovitele projektové dokumentace. Centrální depozitář v Českém Dubu bude splňovat všechna technická, energetická a stavební kritéria dle aktuálních požadavků muzejníků a galeristů. Nyní je také vhodné období pro zahájení staveb podobného rozsahu, kdy můžeme očekávat nižší vysoutěženou cenu. Navíc jsme mohli díky vyšším daňovým příjmům za první čtyři měsíce letošního roku vyčlenit na projekt dalších 100 milionů korun,“ dodal hejtman Martin Půta.

  Centrální depozitář nebude jen standardní stavba. Půjde o pasivní, nízkoenergetický objekt vybavený nejmodernější technikou, která pro skladování muzejních sbírek zabezpečí optimální podmínky. Budova pojme až stovky tisíc předmětů, na jejichž uložení jsou potřeba tisíce metrů čtverečních.

  Objekt depozitáře se bude rozkládat na obdélníkovém půdoryse o rozměrech 70 a 48 metrů, bude mít tři nadzemní podlaží a zelenou střechu s fotovoltaickou elektrárnou. Budova bude rozdělena na jednotlivé sekce podle typu materiálu uložených předmětů.

  Zdroj: Filip Trdla, Liberecký kraj  Nepřehlédněte