Liberecký kraj chce snížit počet lůžek vyčleněných pro seniory

Liberecký kraj chce snížit počet lůžek vyčleněných pro nemocné seniory s covid-19, kteří nebudou potřebovat hospitalizaci. Z nařízení ministerstva zdravotnictví měly kraje připravit 60 lůžek na 100 000 obyvatel, což je v případě toho Libereckého zhruba 260 lůžek. Ve svých zařízeních jich zatím kraj vyčlenil přes 170, žádné ale dosud nepotřeboval. Chce proto jednat o snížení jejich počtu a návratu domovů do normálního provozu. Po jednání Krizového štábu Libereckého kraje to řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula úpravu připustil, opatření by ale mělo obsahovat i pojistku, podle které by kraje musely zhruba do 10 dnů být schopny nastavit původní kapacity.

V Libereckém kraji se zatím covid-19 objevil ve dvou pobytových zařízeních. V březnu se v Domově důchodců v Českém Dubu nakazil údržbář, který do styku s klienty nepřišel. O pár dní později se nemoc objevila také v Domě seniorů v Liberci – Františkově. Koronavirus odhalil test u pracovnice v přímé péči a dvou seniorů, kteří spolu byli na pokoji. Oba skončili v nemocnici, jeden z nich zemřel. Testovalo se také v Domově U Spasitele ve Frýdlantu, nákaza se tam ale nepotvrdila.

Na péči o nemocné seniory vyčlenil Liberecký kraj jednu ze tří budov domova v Liberci – Františkově, lůžka v domově v Jabloneckých Pasekách a také v Jindřichovicích pod Smrkem. Na infekční pavilon se 60 lůžky se proměnila také hlavní budova dětské léčebny ve Cvikově na Českolipsku, která se běžně stará o děti s alergiemi a dýchacími problémy. „Dnes jsme se dohodli s ředitelem léčebny, že 11. května rozhodneme podle epidemiologické situace o tom, jak dál. Vypadá to, že Cvikov by od 15. května mohl být uvolněn pro běžné pacienty, kteří tam chodí,“ doplnil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS).

Liberec otevřel magistrát pro veřejnost. Před návštěvou je nutné telefonické objednání

V Libereckém kraji je 58 pobytových zařízení pro seniory a lidi s postižením. Už třetí týden v nich kraj testuje zaměstnance na covid-19 nejen rychlotesty, ale také PCR testy, které umí nový koronavir odhalit i bez přítomnosti protilátek. Podle náměstka pro sociální věci Pavla Svobody (ČSSD) prošli dnes rychlotesty poslední z 2 184 pracovníků. „Všechny vyšly negativně,“ řekl. Pokračovat bude ještě celý týden testování PCR. „Kompletní výsledky bychom měli mít příští týden,“ dodal Svoboda.

vera/čtk

30.5.2020
V rámci projektu Křišťálové údolí (Crystal Valley) dostanou turisté v Libereckém kraji možnost za zvýhodněné...
29.5.2020
Nakažených covidem-19 v Libereckém kraji už druhý týden nepřibývá. Nový případ odhalily testy naposledy o...
28.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
28.5.2020
Muzeum socialistických vozů se na Jablonecku po několika letech přestěhovalo, z Velkých Hamrů do Železného...
28.5.2020
Referendum k obnovení těžby kamene na Tlustci bude v Brništi na Českolipsku v pátek 19....
27.5.2020
Výjimečný příběh Němky Elisabeth Morcheové a šesti jejích synů, kteří byli i československými občany, nově...
26.5.2020
Nepříliš velký byl zájem o městský plavecký stadion v Liberci, který po 75 dnech obnovil...
26.5.2020
Za přísných hygienických opatření se návštěvám otevřel Domov seniorů v Liberci na Františkově, který je...
25.5.2020
Mládě orlosupa bradatého vylíhlé v liberecké zoo vypustí v rámci záchranného programu ve středu do...
24.5.2020
Sklářské muzeum v Novém Boru na Českolipsku se na rozdíl od jiných muzeí a galerií...
23.5.2020
S unikátní poctou naší vlasti přichází Jablonecké kulturní a informační centrum společně s Nadací pojišťovny...
Reklama