mapa regionů
zavřít mapu

Vysadit Alej vzpomínek na památku zaniklých obcí v bývalém vojenském prostoru se rozhodl Geopark Ralsko. Tvoří ji ovocné stromy s naroubovanou odrůdou, odebranou z jedné ze zaniklých obcí.
Vzhledem k situaci s koronavirem sázeli zaměstnanci Geoparku a správní rada, tedy také hejtman Půta. Zatím vysadili 30 stromů, převážně hrušní a jabloní, a to v místech, kde kdysi vedla cesta do obce Dolní Novina. Dnes tudy vede frekventovaná cyklostezka, a tak budoucí alej poskytne cyklistům stín a na podzim ochutnávku ovoce, které kdysi jedli místní obyvatelé. Každý strom je opatřen cedulkou, na které najdete název odrůdy, název zaniklé vsi, odkud byla odrůda odebrána, a jméno patrona stromu, tedy člověka, který strom sázel.
Výsadbu aleje podpořila Nadace ČEZ částkou 81 tisíc korun.
Do budoucna Geopark plánuje ve výsadbě pokračovat. „Prostoru je tu dost, chtěli bychom dotáhnout alej až k obci Dolní Novina a pak možná pokračovat na druhé straně cyklostezky,“ ukazuje ředitelka Geoparku Lenka Mrázová.
Alej vzpomínek není samostatnou akcí. Od roku 2016 se Geopark Ralsko snaží zmapovat staré odrůdy ze zaniklých obcí a v evidenci má už přes 300 stromů z celkem 8 zaniklých obcí – z Kostřice, Křídy, Holiček, Ostrova, Jablonečku a dalších.
„Vzhledem k předchozímu dlouholetému fungování vojenského výcvikového prostoru zde totiž zaniklo přes 17 obcí i s kostely a hřbitovy. Jediné, co po nich kromě sklepů a starých studen zbylo, jsou přestárlé ovocné stromy. Odchodem obyvatel totiž zmizel i hospodář, jenž by o krajinu pečoval, a byla zpřetrhána „paměť“ krajiny. Z toho důvodu je obnova aleje i vzpomínkou na zaniklé obce,“ uvedla Lenka Mrázová.
Na základě každoročně aktualizovaného mapování starých ovocných stromů v místech zaniklých obcí byly odebrány rouby vhodným odrůdám a ty se naroubovaly na vysokokmeny. Samozřejmě by to nešlo bez pomoci odborníků. Geopark Ralsko proto spolupracuje se Střední zahradnickou a zemědělskou školou Libverda v Děčíně. Regionální odrůdy jsou pak průběžně určovány ve spolupráci s českými a saskými pomology. Některé je ovšem pro ně velmi obtížné určit, protože již nikde jinde nemají srovnání.
„Dlouhodobě také spolupracujeme se zahradníkem Vlastimilem Kocourkem a pomologem Ondřejem Dovalou a samozřejmě s Vladimírem Římsou, vlastníkem velké části pozemků v bývalém vojenském prostoru,“ dodala Lenka Mrázová.
Výsadbu nové nebo obnovu stávající zeleně v katastrech měst a obcí podporuje Nadace ČEZ prostřednictvím grantu Stromy již devět let.
„V rámci celé republiky tak bylo podpořeno bezmála 600 zelených projektů za téměř 60 milionů korun,“ upozornila Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ, s tím, že letos byl navíc grant rozšířen i na obecní sady, parky i veřejné zahrady. Kromě měst a obcí mohou o grant žádat nově i neziskové organizace.
A jaké původní odrůdy byly v Ralsku vysazeny? Hrušně: Merodova máslovka (zaniklá obec Medný), Salisburyova, Eliška, Esperova máslovka (zaniklá obec Proseč); jabloně: Kožená zimní reneta (zaniklá obec Medný), Královnino, Baumanova reneta (zaniklá obec Kostřice) a Kleinerherrnapfel, Zuccalmagliova reneta (zaniklá obec Proseč). Celkem bylo odebráno 70 roubů a vysazeno 30 stromů – ve střídajícím se pořadí dvě hrušně a jedna jabloň.