• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Liberecký zámek je na prodej. Za 80 milionů

  21.5.2024
  Simona Knotková

  Soukromý vlastník nabízí Liberci zámek v horním centru města za 80 milionů korun. Další milion chce za vybavení. O případné koupi rozhodnou zastupitelé Liberce za měsíc. 

  „Nabídku na odkup zámku jsme dostali od majitele už oficiálně a dohodli jsme se, že ji můžeme i publikovat,“ uvedl. Vedení radnice před dvěma týdny uvedlo, že se současným vlastníkem se na podmínkách prodeje domluvilo a že město zaplatí asi o pětinu méně než je odhadní cena. „Ta je 96 milionů,“ upřesnil v pondělí náměstek primátora Adam Lenert (ANO).

  Pokud zastupitelé transakci odsouhlasí, zaplatí město částku za zámek ve třech ročních splátkách. Letos by to bylo 40 milionů, příští rok 30 milionů a poslední splátka by činila 11 milionů.

  Využití pro zámek město bude podle radnice mít, variant je více. Mezi ně patří návrh, že část zámku by sloužila jako takzvaný Dům animace a pro potřeby mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm. Už dříve radnice naznačila, že zámek by spolu s Anifilmem mohla částečně využívat také městská základní umělecká škola, která potřebuje další prostory. Další možnou variantou je přestěhovat tam úředníky ze soukromé budovy S toweru, kterou má město částečně pronajatou.

  Zámek vlastní firma Ústí Development ze skupiny MEI. Jedna z nejstarších budov v Liberci v minulosti prošla mnoha přestavbami a původního v ní mnoho není. Nejcennější je kaple, kterou nechala v letech 1604 až 1606 k zámku přistavět Kateřina z Redernu. V minulosti sloužil zámek nejen jako šlechtické sídlo, ale byl v něm i soud, ubytovna, ředitelství Státních lesů a statků, vysoká škola a v době své největší slávy tam měl Skloexport jednu z nejrozsáhlejších expozic skla na světě. Nyní je zámek po většinu roku prázdný. O jeho možném získání ze strany města se mluví několik posledních let.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte