Lidé na Václavském náměstí si připomněli oběti hladomoru na Ukrajině

26.11.2022
Simona Knotková

Několik desítek lidí si v sobotu odpoledne na Václavském náměstí připomnělo 90. výročí hladomoru na Ukrajině. Při jednom z několika hladomorů, které postihly zemi v první polovině 20. století, zahynuly podle odhadů miliony lidí. Pořadatelé sobotního shromáždění v Praze připomínali paralelu tehdejšího stalinského režimu s Ruskem Vladimira Putina, které v únoru vtrhlo na Ukrajinu, a vyzývali, aby lidé na tehdejší ani dnešní utrpení Ukrajinců nezapomínali.

Sobotní připomínku pořádala iniciativa Hlas Ukrajiny spolu s velvyslanectvím Ukrajiny v Praze a dalšími iniciativami. Akce se podle nich celosvětově účastní více než 60 měst.

„Stalinský teror na Ukrajině a cílená genocida tamního obyvatelstva, kterou si dnes připomínáme, patří k nejhrůznějším zločinům 20. století. Současné barbarské útoky Putinova režimu na ukrajinské civilisty na ně v lecčems navazují,“ uvedla v projevu připraveném organizací Paměť národa Julie Levková. „Mohou vás mrzačit raketami, nechat bez tepla a tekoucí vody, ale nikdy vám nevezmou vaši svobodu a důstojnost, hodnoty, za které prostě stojí bojovat,“ řekla přítomným, z nichž většina měla na sobě ukrajinskou vlajku a nápisy připomínající oběti hladomoru i současné války.

Na Václavském náměstí byl i stánek, kde si lidé mohli prohlédnout to, co lidé za hladomoru jedli, aby přežili, třeba placky ze slupek od brambor. Výstava vyprávěla o příčinách, průběhu a následcích hladomoru na Ukrajině.

O počtu obětí hladomoru se dodnes vedou spory. Ukrajina zažila ve 20. stoletím přinejmenším tři hladomory – v letech 1921 až 1923, v letech 1932 až 1933 a 1946 až 1947. Hladomor z 30. let pokládají ukrajinské úřady za genocidu. Podle některých historiků jej cíleně způsobila politika sovětského diktátora Josefa Stalina. Během 17 měsíců tehdy přišlo podle různých odhadů o život od 1,8 milionu až po deset milionů lidí, přičemž většina odborníků se přiklání k názoru, že hlady zemřelo okolo tří milionů až 3,5 milionu lidí.

Podle ukrajinských zdrojů hladomor 20. let postihl jih Ukrajiny i Kubáň a Povolží v Rusku; hladem tehdy trpělo podle odhadů na osm milionů rolníků. Hladomor ve 40. letech zase způsobil vývoz zrní k novým spojencům, rovněž postižených neúrodou: Polsku, Československu a Rumunsku. V hladovějících oblastech Ukrajiny a Moldavska byly tehdy zaznamenány desítky případů kanibalismu.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte