Lidé podepisují petici proti továrně na výrobu olejů z plastů v Chomutově

6.10.2021
Jan Štoll

Kvůli zřízení technologie na zpracování plastů v Chomutově vznikla petice. Autorem je opoziční zastupitel David Palán (PRO Chomutov), který se nedomnívá, že by šlo o šetrnou recyklaci, jak firma ADI OIL slibuje. Jde podle něj o „spalovnu v přestrojení“. Pod petici se doposud podepsalo téměř 500 lidí. Primátor Marek Hrabáč (ANO) řekl, že jde o projekt, který se ve městě plánuje dva roky. Souhlasí s ním podle něj i ministerstvo životního prostředí.

Rada města schválila pronájem pozemků firmě, která bude technologii provozovat. Má jít o proces, při kterém se z plastů vyrobí minerální oleje. Někteří zástupci opozice s pronájmem nesouhlasí. Není podle nich prokázán vliv na životní prostředí.

„Divím se, jak ochotně vedení města přistoupilo na příběh, že chomutovská linka na zpracování odpadů je geniální vynález, který nebezpečné plasty zpracuje téměř bez škodlivých emisí. Záměr přitom neprošel posouzením vlivu na životní prostředí a odborníci z oboru upozorňují na rizika, která provozovna může mít – od zápachu až po nebezpečné škodliviny v ovzduší,“ uvedl opoziční zastupitel Marian Bystroň (PRO Chomutov). Dodal, že jeho zastupitelský klub poslal ministerstvu životního prostředí obsáhlý seznam připomínek.

Palán řekl, že město záměr důsledně tajilo. O pronájmu pozemků investorovi rada podle něj rozhodla, aniž záměr projednala s příslušnými komisemi a opozicí. „Přestože zamýšlená spalovna má stát jen pár desítek metrů od rodinných domů a může mít významný vliv na životní prostředí, radní se lidí vůbec neptali,“ uvedl.

Veřejnost mohla do 6. října k záměru podávat připomínky na ministerstvo životního prostředí. „Ministerstvo doufám rozhodne, že záměr musí projít důkladným posouzením vlivu na životní prostředí. Pokud se prokáže, že linka nemá slibované ekologické parametry, budeme chtít po městu, aby od podpory záměru a pronájmu pozemků ihned ustoupilo,“ dodal Bystroň.

Petice připomíná i událost z roku 2019, kdy došlo k požáru zkušebního provozu této technologie v areálu teplárny ACTHERM v Chomutově. Požár tehdy hasily čtyři hasičské jednotky několik hodin. „Hořely unimobuňky s výzkumnou stanicí na zkapalňování plastů. Hasiči dvěma proudy pěny zlikvidovali plamenné hoření přítomného oleje. Stále však hořel plyn vznikající při práci zařízení,“ uvedli tehdy hasiči.

O zřízení technologie město jedná podle primátora dva roky. „Pochybuji, že by to nevěděli. Tam už se všichni podívat byli, co měli zájem. To si myslím, že už není potřeba,“ uvedl Hrabáč. Ministerstvo se k projektu vyjádřilo a jde podle něj o ekologický projekt. „Divím se, že proti tomu někdo brojí,“ dodal.

STO/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte