Lidé rozdávali známky hejtmanům za zvládání koronavirové pandemie. Primátor Prahy Zdeněk Hřib to pěkně schytal

Práci hejtmanů hodnotili lidé v průzkumu společnosti Phoenix Research. Ten zkoumal spokojenost obyvatelstva s postupem hejtmanů při řešení koronavirové krize, píše blesk.cz. Nejhorší hodnocení dostal pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Nejspokojenější jsou lidé naopak s hlavami Libereckého, Jihomoravského a Jihočeského kraje. Hejtmané přitom řeší klíčovou pomoc, například distribuci ochranných pomůcek a zdravotnictví v krajích.

Agentura oslovila 950 Čechů v devatenácti dnech, konkrétně od 15. března do 2. dubna. Otázka byla, jak hodnotí práci hejtmanů v období po vyhlášení nouzového stavu kvůli šíření nákazy koronavirem. Respondenti měli pouze říct, jak jsou s jejich prací hejtmanů spokojení. K tomu měli jako ve škole pět možností. Dvě pozitivní, dvě negativní a jednu neutrální.

„Vykrystalizovalo pořadí hejtmanů, které takto v minulosti přední místa popularity nikdy neobsadilo,“ upozornil na změnu z dlouhodobého pohledu Peter Svoboda, který je garantem šetření.

Hřib podle Pražanů selhal

Nejméně pozitivních reakcí získal pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a dvojce Ivo Vondrák (ANO) z Moravskoslezského kraje, Petr Kubis (ANO) z Karlovarského kraje. Ani jeden z nich nedokázal svou prací přesvědčit více než 19 procent dotázaných.

„Pokud bychom se na žebříček hejtmanů dívali optikou negativních hlasů (součet odpovědí ‚rozhodně‘ či ‚spíše‘ nejsem spokojen s prací hejtmana či hejtmanky), nejhůř dopadla trojice Zdeněk Hřib (Piráti), Jiří Čunek (KDU-ČSL) a ústecký Oldřich Bubeníček (KSČM),“ vyhodnotil průzkum Svoboda.

Pražský primátor si jako jediný odnesl přes 60 procent negativních hlasů, dostal jich celkem 63 procent. „Je tak jasné, že Pražané nejsou spokojení s řešením koronavirové krize ze strany vedení magistrátu. Stejně tak lze soudit u výsledků hlasování na Zlínsku a na Ústecku,“ vysvětluje Svoboda.

Změny na předních příčkách

Pozitivních reakcí získali nejvíce liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (za ANO) a Ivana Stráská (ČSSD) z Jihočeského kraje.

Poměrně dobře ale dopadli i další zástupci krajů. Více než třetina lidí pozitivně ohodnotila šéfku Středočeského kraje Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO). Za tou se na žebříčku umístil Martin Netolický (ČSSD). Získal také 36 procent kladných odpovědí. „Poslední, kdo se dostal u respondentů nad třicet procent, byl Jiří Běhounek (ČSSD), hejtman Vysočiny. Ten měl jednatřicet procent pozitivních odpovědí,“ doplnil Svoboda.

Jako největší překvapení se ukázal vzestup dvou hejtmanů, kteří dosud u lidí velkou oblibu neměli. Hejtman Jihomoravského kraje Šimek (za ANO) a jeho jihočeská kolegyně Stráská (ČSSD) se dostali na přední příčky.

„Z měření je také patrné, že lidé spíše nevybírali podle stranické příslušnosti, ale zejména dle osobní či přenesené zkušenosti s daným vedením kraje během současné koronavirové krize,“ doplnil Svoboda.

Dnes, 14:41
Jihočeské Holašovice jsou ideálním místem pro výlet v době, kdy se stále ještě obáváme koronaviru....
Dnes, 14:00
Oběťmi se v tomto případě stali tři mladí lidé a vrah, který projevil značnou brutalitu, nebyl...
Dnes, 12:12
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 12:12
Se začátkem června již šestým rokem přichází do Prahy i dalších měst v republice sochařský...
Dnes, 10:00
Hitler tehdy opravdu velice zuřil. Jeho oblíbenec Heydrich zemřel. V prvním návalu vzteku chtěl nechat...
Včera, 15:25
Více než tři tisíce metrů vysoké zasněžené hřebeny jihoamerických velehor And, nejdelšího horského pásma na...
Včera, 14:00
Středověké vojenské ležení, kdesi v Uhrách. Tak, jak zcela nepochybně vypadalo, vždyť filmoví tvůrci se...
Včera, 10:20
Fenomén chataření a chalupaření se rozvinul v Československu za normalizace, i když trampování a pobyt...
Včera, 08:20
Do paměti televizních diváků se nesmazatelně zapsal jako knížepán z pohádky Princezna ze mlejna nebo...
2.6.2020
Duchovní život našich předků před přijetím křesťanství byl velmi pestrý. Nebyli tak negramotnými a nekulturními...
2.6.2020
Člověk si otázku „proč“ klade od úsvitu dějin. To je jistě chvályhodné, ale svět dokážou...
Reklama