Lidé s covidem, kteří leží v českobudějovické nemocnici, jsou převážně ve věku 50 až 70 let

29.11.2021
Jiří Bydžovský

Velkou část pacientů s koronavirem na lůžkách s intenzivní péčí v českobudějovické nemocnici tvoří lidé ve věkové skupině od 50 do 70 let. Naprostá většina z nich má covidový zápal plic a respirační selhání. Většina hospitalizovaných nepodstoupila očkování. Českobudějovická nemocnice patří mezi nejvytíženější v republice. Momentálně je na jihu Čech hospitalizováno kvůli koronaviru 426 lidí, z toho 169 je právě v nemocnici v Českých Budějovicích.

Na lůžkách pro intenzivní péči a ARO leží v jihočeských nemocnicích 49 pacientů s koronavirem. O 19 z nich se starají v českobudějovické nemocnici. „U řady z pacientů s těžším průběhem koronaviru se tím pádem zhoršuje i jejich souběžné onemocnění. To je například cukrovka nebo porucha funkce ledvin, či prokrvení/prokysličení mozku,“ uvedl primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Aleš Chrdle s tím, že v porovnání s předchozími vlnami koronaviru nyní v nemocnicích končí mladší pacienti.

Podle primáře infekčního oddělení nelze přesně stanovit, jaká je kapacita nemocnic. „To je zavádějící otázka, která nereflektuje myšlení zdravotníků. My vždy uděláme nějaké místo, postel i kyslík se vždy najdou nebo vytvoří. Ale otázkou je, jak ohromné úsilí to bude vyžadovat. Kolik to znamená práce a času navíc s přeorganizováním chodu nemocnice, omezením plánovaných výkonů a léčby, která je odkladná. K provozu dalších covidových jednotek musíme zajistit zdravotníky jinde, aby se o tyto nemocné starali. Nemáme doktory a sestry ve skladu, odkud je vytáhneme, vyvětráme a druhý den jsou k použití,“ řekl Chrdle.

Zdroj:čtkNepřehlédněte