• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lidé u Horní Plané kemp pro karavany u Lipna nechtějí, podepisují petici

  9.2.2023
  Jan Štoll

  Petici proti vybudování parkoviště pro karavany o rozloze 2,5 tisíce metrů čtverečních v osadě Hory u Horní Plané, podepsalo 250 lidí. Obyvatelé i chataři se obávají hluku, zvýšené dopravy a dopadů na životní prostředí v chráněné krajinné oblasti.

  Parkoviště má vzniknout jen několik metrů od okolních domů. Podle kritiků bude problém s odpadní vodou. „Zásah do chodu osady by byl opravdu veliký. Hory mají své problémy s vodou a byl bych nerad, kdyby to tu dopadlo jako na druhé straně Lipna, kdyby se to tu stalo centrem turistického ruchu,“ řekl místní chatař Milan Bercha. Lokalita totiž nemá kanalizaci ani vodovod a projekt kempu pro karavany počítá jen s jednou jímkou pro svod odpadních vod. „Představa projektu je, že to obslouží jedna jímka, ale to by při plném obsazení parkoviště znamenalo vyvážení minimálně jednou denně,“ říká majitel sousedícího domu Karel Dvořák.

  Podle Vojtěcha Ščevíka (Zodpovědně pro Horní Planou), místostarosty Horní Plané, zástupce investora a jednatele firmy, která záměr zpracovala ale nepůjde o autokemp. „Tam nebudou žádné sprchy, nic takového, je to opravdu jen parkoviště, kam člověk přijede, vylije si špinavou vodu, dobije elektřinu, natočí vodu, maximálně přespí jednu noc a jede pryč. Nebude to kemp ve stylu, že tam budou hořet ohně a budou se shromažďovat lidé,“ uvedl.

  Podle Berchy je projekt sice popsaný jako malé parkoviště, zahrnuje ale veřejné ohniště, budovou pro obsluhu, jímku, skládku, WC a dětské hřiště. A obsloužit má až osmdesát rekreantů. Navíc k němu musí být vybudovaná cesta kolem rybníčku. „S tím souvisí nemalé stavební a zemní práce, které navazují na ten rybníček a alej vysázenou obyvateli. Podle písemného sdělení v dokumentaci se tady má vybudovat přístupová komunikace, to znamená, že se to všechno musí vykácet,“ dodává Dvořák.

  Uskupení Zodpovědně pro Horní Planou ovládlo radnici teprve v říjnu loňského roku. Městský úřad Horní Plané schválil stavební záměr už v listopadu téhož roku. „Jsme smutní i z toho, že jsme věřili novému vedení radnice, když tvrdilo, že bude víc dbát na pohodu bydlení a chránit životní prostředí. Parkoviště má mít zámkovou dlažbu, bude stát na místě mokřadů a malého rybníčku, o který se staral můj otec,“ uvedl k tomu Dvořák. Na možný střet zájmů místostarosty upozornili petenti. Ten to ale odmítá. „Tady střet zájmů i podle zákona nevzniká, protože já nemohu žádný způsobem ovlivňovat stavební úřad. Horní Planá jako obec není ve stavebním řízení, my nic nepodepisujeme, stavební úřad nespadá pod obec, aby nemohlo dojít k ovlivňování,“ uvedl.

  „Je to podle nás naprosto zřejmý konflikt zájmů, protože pan místostarosta je projektantem a zároveň zplnomocněným zástupcem v řízení s Městským úřadem Horní Planá,“ vysvětlil Dvořák.

  Podle starosty Petra Šimáka (Zodpovědně pro Horní Planou) je v pořádku, že je místostarosta zároveň jednatelem firmy, která projektovala záměr, protože na něm pracoval ještě v době, než se stal politikem. Záměr má být v souladu s územním plánem z roku 2014. „Jelikož jsem z oboru, tak vidím, že ten projekt neodpovídá standardům. Neoplocené parkoviště je navržené dokonce jen čtyři metry od obytné části mého stavení,“ dodal Dvořák. Ten podal nesouhlas se stavebním záměrem s 11 argumenty Krajskému úřadu Jihočeského kraje.

  sto  Nepřehlédněte