• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lidé v Hostivici si stěžují na zápach a hory odpadků, viní z něj radnici

  17.8.2022
  Jan Štoll

  Všudypřítomný zápach v okolí kontejnerů na tříděný odpad, hromady odpadů a přetékající popelnice. Tak popisují lidé dopad změn svozu odpadu vedením Hostivice v čele se starostkou Čápovou (HOme). Kritizuje ji i opoziční ODS.

  Už když radnice měnila vývoz popelnic z každotýdenního na jednou za čtrnáct dní, lidé se proti tomu bouřili. „Postup radnice je úplně zmatený, jak kdyby to nikdo neřídil. Nejdřív nám dají na zahrady popelnice na tříděny odpad, aby mohli odstranit velké kontejnery z vilových čtvrtí. Ty pak neodstraní, alespoň ne všude, a my ještě musíme hlídat, kdy, jakou popelnici vyndat ven. Pak změní četnost vývozu. Prostě jeden velký chaos,“ uvedl v anketě pan J.P., který má svůj dům ve vilové oblasti.

  „Když zapomenete, smrdí vám například plasty do dalšího týdne na vaší zahradě. O bioodpadu ani nemluvě. Obyvatelé bytových domů měli smůlu úplně. Komu kapacita kontejnerů na směsný odpad nestačí, řeší, co s odpadem dál. Nehledě na zápach, který se z kontejnerů line,“ popsal předseda místní ODS Marek Černoch, který na problém upozornil. „Ve vilových oblastech dochází často paradoxně k opačné, neekonomické situaci, kdy jsou popelnice vyváženy poloprázdné,“ dodal.

  „Viděli jste ty hromady u kontejnerů na tříděný odpad? Takhle to tu vypadá od těch změn furt. Hrozně to smrdí, obzvlášť plasty. Vyvážení popelnic na směsný odpad jednou za čtrnáct dní rodině normálně nestačí. Každý, kdo bydlí někde kolem kontejnerů, na to hrozně nadává.“ říká paní J. N., obyvatelka jednoho z bytových domů.

  Černoch kritizuje i náhlou změnu ve svozu před volbami. „I kdyby změna byla potřebná a myšlenka na zvýšení třídění odpadu správná, chaotické řešení jen dokazuje neschopnost řízení našeho městečka,“ dodává. „My jako ODS jsme zásadně proti a chceme nové vedení města. Takové, které svoz odpadu vyřeší systémově v souladu s přáním našich obyvatel a bez přetékajících kontejnerů, bez zápachu a ekonomicky,“ pokračuje.

  Jaké důvody stály za změnami svozu odpadu není zřejmé, starostka Čápová se k věci nevyjádřila.

  sto  Nepřehlédněte