• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lidé v Kroměříži touží po vybudování psího parku

  9.12.2023
  Doris Drienová

  Psí park ovládl v Kroměříži hlasování prvního ročníku participativního rozpočtu města. O projektech navržených občany v něm měla možnost rozhodovat veřejnost. Psí park získal 1314 hlasů.

  Na druhém místě skončil plán na zvelebení areálu Žlíbek v místní části Těšnovice se ziskem 211 hlasů, uvedl v páteční tiskové zprávě mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek. Vybudování psího parku i vylepšení výletního místa plánuje město podle starosty Tomáše Opatrného (ANO) v příštím roce.

  Radnice na participativní rozpočet pojmenovaný Vaše Kroměříž vyčlenila dva miliony korun. Lidé v něm mohli hlasovat při prezentaci projektů na konci října na kroměřížské radnici a poté až do konce listopadu na webu. Hlasování se zúčastnilo 970 respondentů. O hlasy se ucházely tři projekty. Na třetím místě skončil víceúčelový altán na Hanáckém náměstí, který nasbíral 102 záporných hlasů. Lidé totiž mohli udělovat dva kladné a jeden záporný hlas, který dávali projektu, jehož uskutečnění si nepřejí. „Víceúčelový altán získal negativní hlasy, veřejnost si ho nepřeje. Rada proto rozhodla, že tento projekt město realizovat nebude,“ uvedl Opatrný

  Psí park vznikne v lokalitě Pekelce. Jde o oplocené místo, kde majitel může psa volně vypustit. Park by měl být vybaven pergolou s lavičkou, pumpou s pítkem, psím pisoárem a také herními prvky pro psy. Druhý projekt počítá v Těšnovicích s vylepšením zázemí výletního místa Žlíbek, kde se konají kulturní a jiné společenské akce. „Cílem je pořízení nových unimo buněk, které nahradí stávající nevyhovující buňky s kuchyňkou a zázemím,“ uvedl Vondrášek.

  Navrhované projekty by měly stát od 50.000 do 500.000 korun. Může jít o úpravu veřejných prostor, zeleně, zřizování volnočasových areálů a prvků nebo o investiční a stavební akce ve veřejném prostoru. „Smyslem participativního rozpočtu je snaha vtáhnout obyvatele do dialogu o utváření místa, kde žijí, snaha ukázat lidem, jaké jsou možnosti města a jak se mohou na jeho tvorbě podílet,“ doplnil mluvčí.

  Participativní rozpočet funguje v několika dalších městech Zlínského kraje. Lidem ho nabízejí například Zlín, Vsetín, Valašské Meziříčí na Vsetínsku nebo Otrokovice a Slavičín na Zlínsku.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte