Lidem dochází peníze na domácí mazlíčky, opuštění končí v útulcích

5.8.2022
Jan Štoll

Pejsci a kočičky v poslední době častěji končí v útulcích. Jejich majitelé se o ně už nezvládají postarat kvůli vlně zdražování vyvolaném inflací. Útulky se už teď obávají podzimu.

Podle Jarmily Jurové z Útulku pro psy Blansko většina zvířat přicházela do útulku na jaře, teď spíš záleží na ekonomické situaci majitele. „Častěji k nám volají lidé, kteří někam potřebují umístit zvíře, o které se už nezvládnou postarat. Myslím si, že na podzim bude situace nejhorší,“ dodala Jurová.

Problémy ufinancovat péči o domácí mazlíčky nemají pouze lidé. Narůstající inflace a zdražování dopadá také na útulky. Více na soukromé než městské útulky, které mají zásoby krmiva nakoupené dopředu. Soukromé útulky si financují vše samy s příspěvky od lidí, kteří ale letos přispívají méně. „Stávalo se mi, že jsem objednávala granule pro zvířata jednou za tři měsíce, zbytek jsme dostávali darem od lidí. Teď objednávám granule každý měsíc,“ řekla Lenka Pospíšilová z útulku HAFo naděje v Suchově na Hodonínsku, kde se nyní starají o 18 psů. O jejich adopci nemá nyní nikdo zájem.

Psi v útulcích na jihu Moravy v současné době zůstávají delší dobu. Situace útulků byla při pandemii lepší, kdy se starali o méně psů, a méně se jich nacházelo. To se týká i Útulku pro opuštěná zvířata Městské policie Brno. Zvířat je přibližně stejně, déle ale trvá, než si zvíře někdo adoptuje. „Aktuálně se staráme o 30 psů a 30 koček,“ řekla vedoucí útulku Petra Volešová. Největší zájem o adopci zvířat bývá na konci školního roku, kdy je lidé dávají jako dárek za vysvědčení, nebo o vánočních svátcích.

Sto/ČTK



Nepřehlédněte