Lidicemi projede spanilá jízda veteránů

6.9.2018
Martin Solar

U příležitosti 8. výročí vypálení obce Lidice uspořádal v roce 1950 kladenský Automotoklub automobilové a motocyklové závody nazvané Lidický okruh, aby tak tímto způsobem uctili památku vypálené obce. První ročník byl vypsán pro celkem šest kategorií, tři automobilové a tři motocyklové.

Druhý ročník Lidického okruhu se konal o pět let později, v roce 1955. Tento ročník byl sice bez automobilů, ale přibyly divácky velice atraktivní sajtkáry. Jako spolujezdci se tehdy představily i dvě pozdější československé legendy silničních motocyklů, tovární jezdci značka JAWA, Gustav Havel a František Šťastný.

Potřetí a naposledy se lidické závody konaly v roce 1958. Tento ročník navštívily tisíce diváků, ale dalšího ročníku se již nedočkaly.

Na tradici závodění v Lidicích navázal až v roce 2014 Památník Lidice. Nešlo ale již o závodění, jako spíše o přátelské setkání benzinových nadšenců s překrásnými automobilovými a motocyklovými veterány. Každý rok se počet účastníků zvyšuje a na všechny příchozí čeká nejen řada skvělých aut a motorek, často muzejních kousků, ale také poměrně nabytý doprovodný program.

Kromě ceny odborné poroty se do hlasování o nejkrásnějšího veterána budou moci zapojit také všichni příchozí v divácké anketě. Cenu také dostane vůbec nejstarší automobil či snad motocykl? A speciální cena čeká i na Elegána okruhu, takže rozhodně stojí za to přijít v dobovém oblečení.

Vrcholem programu je 20 kilometrů dlouhá spanilá jízda všech veteránů, která startuje v Lidicích a pokračuje přes obce Makotřasy, Běloky, Hostouň, Dolany a Hřebeč. Cíl spanilé jízdy je opět v Lidicích.

Během celého dne je v Lidicích připraven doprovodný program, který zahrnuje vystoupení Postoloprtských mažoretek a hudební doprovod skupiny Fragment Band, ukázky práce záchranné služby Kladno a Sboru dobrovolných hasičů Středokluky a Hřebeč, výstavu historických kočárků, výstavu historie Lidického okruhu ale také skákací hrad a tvořivé dílny pro děti, jízdu kočárem, ukázku nových vozů autosalonu Schwab či tahačů Mercedes. Součástí bude i malý jarmark s ochutnávkou moravských vín z vinařství Schwarz.

„Lidický okruh je nejenom skvělá akce, na které se scházejí majitelé nádherných veteránů a jejich obdivovatelé. Lidický okruh je především chvílí, kdy se v Lidicích scházejí lidé, aby se bavili a užili se krásný den. To je to, co nás na pořádání takové akce baví ze všeho nejvíce, že Lidice opravdu žijí a jsou dnes obcí jako každá jiná,“ uvedla Klára Klímová, organizátorka Lidického okruhu.

Zdroj: Památník Lidice

Pozemky na území Národní kulturní památky Ležáky koupil stát


Témata:

Nepřehlédněte