Pozemky na území Národní kulturní památky Ležáky koupil stát

24.8.2018
Táňa Pikartová

Jde například o prostor lomu mučedníků, tedy místa, kde byli ležáčtí obyvatelé shromážděni před deportací na pardubické popraviště, stejně tak o nedaleký lom a přístupovou cestu k muzeu.

„Památník Ležáky je místem, kde vzdáváme úctu hrdinům. Zakoupením pozemků na území Národní kulturní památky Ležáky budeme schopni zajistit řádnou a komplexní péči o místo, včetně nejdůležitější části, kterou je lom, v němž ležáčtí čekali na odvoz na popravu, a který byl dosud spolu s dalšími zakupovanými pozemky v soukromém majetku,“ připomněla Martina Lehmannová, ředitelka Památníku Lidice.

Památník Lidice prostřednictvím svého zřizovatele, ministerstva kultury, a ve spolupráci s ministerstvem financí, dlouhodobě usiloval o odkup pozemků do vlastnictví státu, nakonec ministerstvo financí uvolnění finančních prostředků ve výši 5,5 milionu korun pro realizaci odkupu odsouhlasilo a k oboustrannému podpisu smlouvy došlo 31. 7. 2018.
„Vyřešení situace s odkupem pozemků do vlastnictví státu vnímám pozitivně. Opět to více usnadní správu a péči o areál Památníku Ležáky, včetně jeho návštěvnického provozu. A to je v případě takto důležitého místa historické paměti klíčové,“ řekl ministr kultury Antonín Staněk.

Památník Ležáky a celé pietní území, které je dílem architekta Ladislava Žáka, spravuje Památník Lidice, příspěvková organizace ministerstva kultury, od roku 2008. Připomeňme, že osada Ležáky byla vypálená nacisty 24. června roku 1942. Všichni její dospělí obyvatelé byli popraveni, zavražděno bylo i jedenáct ležáckých dětí. Přežily pouze dvě dívky, sestry Šťulíkovy.

Bývalou osadu připomínají tak zvané hrobodomy, vlastně pomníky, které stojí na místech původních ležáckých staveních.

Expozice v lidickém domku připomíná výstavbu nových LidicNepřehlédněte