Město Třinec se pouští do neobvyklé mise. Snaží se zachránit části stejnojmenné námořní lodi, která desítky let brázdila světové oceány. Plavidlo, pojmenované po tomto moravskoslezském městě, nyní kotví v rotterdamském přístavu a čeká ho nevyhnutelná šrotace. Třinečtí radní však nechtějí nechat loď zmizet beze stopy.
Námořní loď Třinec byla spuštěna na vodu v roce 1975 v polském Štětíně. S délkou 200 metrů patřila k největším a nejmodernějším lodím československé flotily. Za svou kariéru absolvovala stovky plaveb a urazila tisíce námořních mil. Po rozpadu Československa skončila v rukou nizozemské přepravní společnosti.
„O existenci lodi jsme věděli. V městském muzeu máme vystavený její model i část lahve šampaňského z křtu,“ uvedla třinecká primátorka Věra Palkovská. „Když jsme se dozvěděli o jejím plánovaném sešrotování, rozhodli jsme se jednat. Třinec je mladé město a svou historii si píšeme sami. Proto je důležité ji uchovávat,“ vysvětlila.
Město připravilo projekt nazvaný „Třinec jede domů“. Jeho cílem je získat vybrané části lodi a její vybavení. Ty by pak měly být vystaveny ve veřejném prostoru. Do projektu se zapojily i další subjekty jako Třinecké železárny nebo Moravskoslezský kraj.
Zdroj: ČTK