Lounová darovala plazmu. Při tom zazpívala okolním dárcům písničku

15.10.2021
Jan Štoll

Jsem optimista, to je píseň, jejíž refrén volně upravila zpěvačka Olga Lounová na téma darování plazmy. A rovnou ji při jejím darování zazpívala. V Česku jsou tisíce lidí, jejichž život závisí právě na darované krevní plazmě a lécích z ní vyráběných. Od malých dětí až po seniory.

Dárců plazmy je ale stále nedostatek. Příkladem se rozhodla jít známá zpěvačka a herečka Olga Lounová. V odběrovém centru plazmy v Liberci podstoupila svůj první odběr. A ostatní přítomné dárce bavila po celou dobu. Jak energií, jež z ní i při odběru sršela, tak zpěvem, o nějž ji vedle ležící dárci žádali.

 

„Na necelou hodinku jsem si lehla na odběrové lehátko a poslouchala hudbu nebo se bavila s přáteli na mobilu. Vlastně to byl dost relax,“ popisuje svůj první odběr Olga Lounová. Rozená Liberečačka se rozhodla přidat k dárcům ve svém rodném městě. První odběr včetně vstupní lékařské prohlídky přímo v centru zvládla bez problémů a chystá se na další.

„Darování krevní plazmy nepředstavuje pro zdravého člověka větší zátěž, obnovuje se v krvi velice rychle. I proto je plazmu možné darovat každých 14 dní,“ říká Lukáš Vocásek, který stojí v čele libereckého centra sanaplasma. A mnozí dárci toho podle něj využívají a pomáhají tak často, jak jen mohou.

Krevní plazmu nelze vytvořit uměle. Používá se k výrobě léků na mnoho vzácných onemocnění. A tisíce pacientů trpících těmito nemocemi jsou na lécích závislé.

zdroj:vz


Témata:

Nepřehlédněte