Lůžka pro nakažené potřebná nebyla. Léčebna Cvikov bude znovu sloužit dětem

30.4.2020
Redakce

Podle nařízení ministerstva zdravotnictví musel Liberecký kraj zajistit zhruba 260 lůžek pro seniory, u nichž by testy prokázaly nový koronavirus, ale nepotřebovali by hospitalizaci. Jedním z míst, s nimiž se počítá v krajském pandemickém plánu, je právě Dětská léčebna Cvikov. Už v 70. letech minulého století posloužila při epidemii žloutenky k izolaci nemocných. V současné koronavirové pandemii ale nakonec připravená lůžka potřeba nebyla a kraj postupně vyčleněné kapacity ruší.

Léčebna podle ředitele v souvislosti s koronavirem musela zrušit jeden turnus malých pacientů. Žádné vážné problémy to ale nezpůsobilo, protože zájem o pobyt byl kvůli obavám z nákazy malý. „Teď už se ale situace změnila a 14. května k nám nastoupí 59 dětí a 26 maminek, na další turnus od 27. června pak nastoupí 46 maminek a 90 dětí,“ doplnil Focke. V květnovém turnusu ale podle něj ještě nenastoupí všichni. „Pět maminek s dětmi to vzdalo, protože stále mají obavy,“ dodal.

Zákaz letních táborů. Představuje pobyt v přírodě větší riziko než hotely?

Cvikovská léčebna má dvě části – dětskou léčebnu zaměřenou na péči o děti, a také léčebnu pro dospělé zaměřenou zejména na diagnostiku a léčbu chronických plicních onemocnění a tuberkulózy. „Léčebny pro dospělé se opatření nedotkla, tam jsou lidé ve vážném stavu, proto jsou tam velmi přísná opatření, aby se tam nákaza koronavirem nedostala,“ řekl Focke. Léčebny jsou podle něj od sebe vzdálené čtyři kilometry, přenos nákazy tak nehrozí, a zcela oddělený je i personál.

vera/čtkNepřehlédněte