Zákaz letních táborů. Představuje pobyt v přírodě větší riziko než hotely?

Zákaz konání letních táborů v tomto roce kvůli riziku šíření koronaviru by mohl být likvidační pro majitele táborových areálů a cestovní kanceláře či agentury zaměřené na dětskou rekreaci. Uvedl to přípravný výbor Asociace dětské rekreace ČR. Podle něj by těmto společnostem mohla vzniknout škoda ve výši celoročního příjmu. Chtějí proto, aby s nimi vláda o možnostech konání letních pobytů jednala a vyjasnila, jak by jim případně pomohla. O prohlášení výboru informoval jeho člen Michal Chmelař.

Vládní harmonogram uvolňování opatření proti covidu-19 zatím počítá s tím, že by se od 8. června mohly konat například sportovní akce až pro 50 lidí a zotavovací akce pro děti ve věku do 15 let, mezi které patří třeba školy v přírodě. Plánování letních táborů by se podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) mohlo upřesnit podle vývoje epidemie zřejmě v polovině května. V případě příznivého vývoje situace by podle vyjádření epidemiologa Rastislava Maďara možná mohly být v červenci tábory pro některé skupiny o počtu nanejvýš 50 dětí.

Táborové areály se podle výboru Asociace dětské rekreace ČR užívají v mnoha případech jen o prázdninách, takže pokud by se tábory nekonaly, majitelům by mohla vzniknout škoda ve výši celoročního příjmu. To by podle zástupců asociace mohlo být likvidační i pro cestovní kanceláře, agentury a spolky zaměřené na dětskou rekreaci. Chtěli by proto vědět, jakým způsobem by jim stát vynahradil vzniklé škody v řádu stovek milionů a jak by se stát postavil k situaci organizátorů, na něž se – na rozdíl od cestovních kanceláří – zatím podle výboru nevztahuje možnost vystavení poukázek s případným odložením vratky za zrušený zájezd do září 2021.

Zástupci asociace by chtěli s hygieniky a epidemiology jednat o možných řešeních. Zmiňovaný limit 50 dětí na táboře považují za iracionální. Podle výboru mají táborové areály různé zázemí a velikost, tudíž není možné stanovit pro ně jeden početní limit.

Kdy budou zkoušky. Zájemci o řidičák zapomínají řízení

Asociace dětské rekreace zároveň vyjádřila pochybnosti o logice při uvolňování některých opatření proti koronaviru. Podle jejího výboru by bylo dobré vyjasnit třeba to, proč by mohly tábory v přírodě představovat pro šíření nákazy větší riziko než například hotely či restaurace, jejichž otevření vláda předpokládá 25. května. Upozornila, že od stejného data by se do základních škol měly začít vracet i mladší školáci.

Letních táborů se dle asociace každoročně účastní zhruba čtvrt milionu dětí. Na prvním stupni základních škol je podle dat ministerstva školství zhruba 563 000 dětí. Kolik by se jich 25. května mohlo do škol vrátit, zatím není jasné.

Koronavirus všechno mění. Hudba ale všechny propojuje a stále pomáhá

Plaga s Maďarem původně zmínili, že při dobrém vývoji epidemie by tábory mohly být až v srpnu, pokud vůbec. Zástupci organizátorů dětských táborů pak zaslali vládě a hlavní hygieničce dopis, ve kterém je vyzvali k diskusi o podmínkách pro tábory od července. Argumentovali v něm, že riziko přenosu nákazy covid-19 je na letních táborech kontrolovatelné.

vera/čtk

Včera, 17:45
Karafiáty se v západočeských Klatovech pěstují déle než dvě staletí. Božskou květinu, jak nazval karafiát...
Včera, 11:01
Dneska si vyzkoušíme opravdu náročný recept, větrník. Tento zákusek kupujeme v cukrárnách za pár korun....
Včera, 08:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 08:00
Československou horolezeckou expedici „Peru 1970“, jejíž členové chtěli vystoupit na vrchol hory Huandoy (6 360...
30.5.2020
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
30.5.2020
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
30.5.2020
Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již...
30.5.2020
Zatímco většina jiných hradů stojí na vrcholu kopce a tvoří dominantu kraje, Kost se uhnízdila...
30.5.2020
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
30.5.2020
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
29.5.2020
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
Reklama