Lysolajští střádají na zvon do kapličky. Větší a bronzový

27.12.2020
Fefík
Další fotky

A protože je potřeba instalovat i nový zvon, byla vypsána veřejná sbírka na jeho pořízení. Na zvláštním účtu k tomuto účelu zřízeném se dosud sešlo 40 tisíc korun. Sbírka ale koncem roku skončí, a protože je cena zvonu vyšší, není od věci připomenout číslo bankovní účet zřízený pro tento účel – 5903132349/0800.

Kaple se zvoničkou na lysolajské návsi byla vybudována roku 1821 jako nejstarší ze tří existujících lysolajských kaplí (další kaple je na počátku Houslí a druhá, nová, v klášteře mnišek dominikánek). Její zasvěcení není nikde uváděno, ale podle její vnitřní úpravy jde o kapli mariánskou. Na místě oltáře se nachází soška Panny Marie Sedmibolestné a na bočních stěnách jsou portrétní obrázky Ježíše Krista a Matky Boží. Kaple byla opravena roku 2001. Interiér nevelké kaple je sice nepřístupný, ale je možné si ho dobře prohlédnout zamřížovaným vstupem.

Kapličku v Sobíně fatálně poškodil náklaďák. Místní se s tím ale nesmířili

Po mnoha letech se podařilo opravit zvonici na kapličce v ulici Starodvorská a „rozezvonit“ ji při rozsvícení betlému a vánočního stromu 2. prosince 2018. Od té doby se pravidelně zvoní každou neděli v poledne. Oprava byla provedena svépomocí a často je nutno ji zopakovat. Zvonická stolice (dřevěná konstrukce, na které je zavěšen zvon) je vlivem povětrnostních podmínek ve velmi špatném stavu, samotný zvon není ze zvonoviny, ale je ocelový a tudíž zvon nezní tak, jak klasické zvony znějí.

Proto se připravuje obnova celé části zvonice v kapličce. Prostor pro zvonickou stolici a zvon je natolik velký, že nový zvon bude asi o třetinu větší a zvonická stolice tudíž masivnější. Nový zvon bude z bronzu (zhruba 80 % měď a 20 % cín) a tón f3. Zhotovitelem zvonu bude Zvonařství Votruba z Myslkovic na Táborsku. Jeho nabídka je 63 tisíc korun.

FOTO: Kaplička na lysolajské návsi

Kaplička na lysolajské návsi - 1 DSCN1732Kaplička na lysolajské návsi - 7 10 Lysolaje – U kapličky 2Kaplička na lysolajské návsi - OLYMPUS DIGITAL CAMERAKaplička na lysolajské návsi - OLYMPUS DIGITAL CAMERAKaplička na lysolajské návsi - OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Další fotky
Kaplička na lysolajské návsi - 14 3 CIMG4809Kaplička na lysolajské návsi - 16 4 DSCN8396Kaplička na lysolajské návsi - OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Nepřehlédněte