Pro pro Sobín to byla tragédie, když dopoledne 12. února 2019 nákladní automobil s přívěsem narazil do kapličky a poškodil ji takovým způsobem, že statik musel nařídit její stržení. Nárazem byl poškozen také inventář kapličky – socha stojící Panny Marie a socha klečícího anděla. Zvon kapličky poškozen nebyl.
Zbořená Kaplička se zvoničkou byla novogotická stavba, zakončená věžičkou pro zvon. Nade dveřmi byla umístěná kamenná deska s nápisem: Ke cti a chvále Boží zbudováno od obce Sobínské Léta Páně 1885. Kaplička byla pořízena z veřejné sbírky sobínských občanů. Podle záznamů z obecního zastupitelstva si Sobínští sami chtěli zvonit klekání a umíráček. Kapli postavil František Hrdlička a jeho syn Josef podle návrhu V. K. Panoše, zednického mistra ve Zbuzanech.
Zvon by měl pocházet z roku 1948. Nahradil původní zvon, který byl sejmut v době okupace a odebrán okupačními úřady pro vojenské účely. Zvon vyrobila První moravská zvonárna Brno-Husovice.
Poprvé byla kaplička opravena v roce 1923, práce provedl stavitel J. Hakl.
Na obecní náklady podstoupila kaplička v roce 2004 velkou rekonstrukci, tehdy bylo opraveno a doplněno také její vnitřní vybavení. Na návrh vedení městské části Praha – Zličín byla v roce 2007 Kaplička se zvoničkou vyhlášená Ministerstvem kultury ČR kulturní památkou.
Jako jedna z mála staveb tohoto druhu a typu je sobínská kaplička doložena stavebním plánem. A tak nemělo zastupitelstvo Zličína a Sobína problém rozhodnout o její obnově. Za přísného dohledu památkářů, tak, aby mohla i tahle nová stavba být uznána za kulturní památku.
„Obnova objektu vyjde asi na 1,2 milionu korun. Platby budou zatím probíhat prostřednictvím pojišťovny. Teprve v případě, že by tyto finanční prostředky nebyly dostatečné, byly by podniknuty další kroky – například požádán pražský magistrát o příspěvek z fondu na opravu památek nebo vypsána veřejná sbírka,“ informovala počátkem letošního roku Marta Koropecká, starostka MČ Praha – Zličín, své spoluobčany.
„Jen najít projektanta, který se zabývá takovýmito historickými stavbami, byl docela slušný úkol,“ dodala.
Ale povedlo se, nakonec byl projektant vybrán – architekt Miloslav Hanzl – a projekt zpracován.
Stavby se ujala společnosti ARCHETYPA, která už kapličku rekonstruovala v roce 2012, a její jednatel Jan Kracík, který třetím rokem působí na Akademii výtvarných umění v Praze jako vedoucí Ateliéru výtvarných děl sochařských.
Stavbu provádí pod odborným vedením studenti Akademie výtvarných umění v Praze v rámci praxe a brigády. Jedná se o studenty 3. 4. a 5. ročníku. V říjnu se připojili také studenti 2. a 1. ročníku. Celková rekonstrukce byla rozdělena do dvou etap.
„V letošním roce byla provedená tzv. hrubá stavba. Jelikož je stavba prováděna původní technologií na vápennou maltu a z cihel z roku 1864, je zapotřebí dodržet původní technologický postup. Hrubá stavba se dříve nechávala přes zimu odpočinout, aby dostatečně vyschla. Tato technologická pauza je nezbytná a byla prováděna z důvodu, aby povrchové vrstvy štukových omítek nepraskaly. Celá rekonstrukce probíhá pod dohledem Národního památkového ústavu v zastoupení paní doktorky Petry Hoftichové,“ přiblížil Jan Kracík. „V příštím roce budou práce na kapličce pokračovat a na konci srpna bychom měli mít kapličku dokončenou dle původního vzhledu při dodržení všech původních technologických postupů.“
„Nikdo z nás si nedovedl představit, že by se tato významná dominanta Sobína už nikdy nevrátila na své místo. A už jsme se dočkali – hrubá stavba je hotová a všechno se hned zdá veselejší,“ uzavřela starostka Marta Koropecká.
Zdroje: D. Prix a kol., Umělecké památky Prahy (2. díl); Petra Kubíková, Zpravodaj Zličína a Sobína, 2019