Malware: co to je a jak se proti němu bránit

23.1.2022
Jiří Junek
Komerční sdělení

Útočí na nás škodlivé programy sbírající citlivá data a hesla, kódy měnící pozadí na Windows nebo pirátské kopie her a filmů. Dnes má malware hned několik tváří a na uživatele číhá doslova na každém rohu. Pojďte se s jeho druhy seznámit a zjistěte, jak se jim účinně bránit.

Co je malware?

Tímto slovem označujeme veškerý druh kódu, který byl vytvořen s cílem poškodit operační systém, aplikaci nebo celý počítač. Největší rozkvět malware nastal v 80. letech, kdy se výrobou virů začaly zabývat nadšenci do informatiky a jednotlivci, kteří ho následně rozšířili přes servery se všeobecným přístupem. První známý malware se objevil nedlouho poté, co se začaly do světa rozšiřovat počítače. Dnes má mnoho tváří. Může se šířit v podobě viru, trojského koně, červa, spywaru, adwaru nebo třeba ransomwaru.

 Viry = programy, které mohou odstranit data z disku nebo rovnou poškodit SW i HW. Jsou naprogramované tak, aby se šířily kopírováním sebe samých.

Trojské koně = programy, které se snaží tvářit pro uživatele užitečně. Do počítače se dostávají stažením, kdy se uživatel mylně domnívá, že stahuje například hru nebo film. Jejich počátek sahá už do 80 let, kdy se kód šířil na fyzických médiích, většinou disketách.

Červ = software, který si uživatel sám nestáhne. Naopak se šíří plně bez jeho vědomí. Červi se vždy snaží napadnout co nejvíce počítačů.

Spyware = nejsou tolik škodlivé jako ostatní viry. Uživateli škodí tím, že mu zobrazují reklamy a sbírají o něm i jeho počítači informace.

Adware = představují formu obtěžující reklamy, která má podobu vyskakujících oken či bannerů. Uživatelům znepříjemňují práci s aplikacemi a snaží se mu nabídnout jejich „prémiové verze“, které jsou zpoplatněné, ale bez reklam.

Ransomware = pro útočníky představuje způsob, jak si rychle vydělat. Uživatel si virus stáhne a spustí, poté jsou mu zašifrována veškerá data a je vyzván k uhrazení výkupného, které se s plynoucím časem zvyšuje. Tyto viry necílí jen na jednotlivce, ale také na organizace, kde mohou napáchat nevyčíslitelné škody. Platit vyděračům se obvykle nedoporučuje, protože uživatel nikdy nemá jistotu, že svá data dostane skutečně zpět.

Jak se bránit proti malwaru?

  1. Svůj hardware, operační systém i aplikace průběžně aktualizujte.
  2. Ověřte si důvěryhodnost webových stránek, ze kterých chcete data stahovat.
  3. Neklikejte na odkazy, které působí nevěrohodně.
  4. Při otevírání příloh e-mailů buďte obezřetní.
  5. Vyskakovací okna, která vás nabádají ke stažení softwaru, ignorujte.
  6. Sdílení souborů ze svého počítače omezte na minimum.
  7. Používejte antimalwarový a antivirový program.

Antimalwarovým programem odhalíte, jestli váš počítač není napaden

Častou známkou napadení škodlivým softwarem je zpomalený počítač. Typické jsou časté pády systému, rozesílání spamu či vyskakování nežádoucích oken.

Pokud chcete mít jistotu, že váš počítač není napaden malwarem, ověřte si to v nástroji pro vyhledávání malwaru, který je součástí všech antimalwarových a většiny antivirových nástrojů.

Chcete mít jistotu, že k napadení ani nedojde? Outsourcujte kybernetickou bezpečnost na odborníky z TOTAL SERVICE. Provedeme analýzu Vaší IT bezpečnosti, nasadíme bezpečnostní technologie a budeme dohlížet na bezpečnost vašich ICT systémů.


Témata:

Nepřehlédněte