Mapování sesuvů půdy v Českosaském Švýcarsku. Lidé mohou skalní sesuvy hlásit pomocí aplikace

23.7.2020
Redakce

„Aplikace je spojená s monitorovacím projektem, který na německé a české straně nainstaloval po dvou automatických náklonoměrech na vybrané objekty,“ uvedl geolog Jakub Šafránek. U nás jsou umístěny v Hřensku, jeden nad silnicí I/62, druhý se nachází nad Gabrielinou stezkou. „Smyslem je to, že monitorujeme naklánění, provozujeme systém monitoringu v národním parku,“ řekl geolog.

Lidé přes aplikaci pomohou se zpřesněním a zahuštěním statistiky skalních zřícení. „Veřejnost má v ruce nástroj, kterým může upozornit na nebezpečné kameny a podobně,“ uvedl Šafránek. Po oznámení události se skalník s administrátorem dostaví na dané místo a událost vyhodnotí. Podle Šafránka může složitější problém zabrat i rok či dva, než se vyřeší. „Musí se sehnat peníze, firmy, soutěže, tendry a tak dále,“ doplnil geolog.

Celý projekt spolu s aplikací, na kterém spolupracují česká a saská vláda, je zaměřen na bezpečnost nad silnicemi a tratěmi. „Výsledky by mohly být použitelné při budování například vysokorychlostní tratě do Drážďan,“ řekl Šafránek. Na projektu, finančně podporovaném Saskou rozvojovou bankou, pracuje dva roky, minimálně další rok projekt ještě potrvá, doplnil.

vera/čtk

Jak bude vypadat Děčín? Lidé mohou připomínkovat vizi rozvoje městaNepřehlédněte