Meganápady vyhlásí Cheb i v příštím roce, zájem lidí zatím neklesá

21.9.2022
Roman Kořinek

Město Cheb počítá i v příštím roce s vyhlášením participativního rozpočtu, takzvanými Meganápady. Zájem lidí navrhovat projekty, které pomohou zlepšit život ve městě, zatím neklesá. Vedení města přitom zvažovalo, že přejde na dvouletý cyklus vyhlašování Meganápadů. Na realizaci návrhů obyvatel města dá v příštím roce opět pět milionů korun, řekl starosta Chebu Antonín Jalovec (VPM).

„Zastupitelstvo schválilo už čtvrtý ročník Meganápadů, velice úspěšného participativního rozpočtu města Cheb. Parametry jsou prakticky stejné jako v minulých letech, protože se nám osvědčily. Zatím jsme se rozhodli zachovávat systém vyhlašování každý rok, protože zatím těch nápadů bylo přihlašováno poměrně dost, zájem byl velký. Pokud v tomto ročníku zaznamenáme sestupný trend, tak budeme časem přecházet na dvouletý cyklus,“ uvedl Jalovec.

Princip Meganápadů spočívá v tom, že lidé navrhují drobná vylepšení veřejných prostranství. Maximální náklady na jeden projekt jsou omezeny jedním milionem korun. Návrhy lidí pak posoudí odbory radnice a zjistí, jsou-li realizovatelné, a pokud ano, opět obyvatelé hlasují o tom, které návrhy podpořit. Město pak má 18 měsíců na realizaci vybraných návrhů.

V letošním, třetím ročníku lidé poslali 39 návrhů, což je dosud nejvíce. Byly mezi nimi lavičky, stezky, oživení zaniklého pramene nebo zvon na věž staré radnice. Do pěti milionů korun, které Cheb na tyto projekty vyčlenil, se vešlo 13 návrhů.

Participativní rozpočty zavedla v různé podobě i další města v Karlovarském kraji. Mezi prvními byly Mariánské Lázně, ale třeba i Karlovy Vary, které letos přišly s projektem Čtvrti sobě, kde obyvatelé jednotlivých čtvrtí mohou také navrhovat úpravy veřejných prostor. Na rozdíl od Chebu o konečném výběru projektů ale rozhoduje v Karlových Varech město, nikoli sami občané.

Zdroj: mu cheb/čtkNepřehlédněte