• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Mělnickou základku ovládlo násilí. Zasáhnout musela policie

  6.2.2024
  Simona Knotková

  Mělnická radnice a policie se zabývají situací v místní Základní škole J. Matiegky, kde se mezi dětmi odehrálo několik incidentů.

  Minulý týden napadla žákyně na chodbě školy jiného žáka. Z videa natočeného a sdíleného žákem školy vyplynulo, že se skupinka dětí z různých tříd pravděpodobně chystá uspořádat rvačku. Záležitost vzbudila pozornost na sociálních sítích. Škola zavádí řadu opatření včetně dohledu i prevence, sdělil ředitel školy Vladimír Škuta. Zřizovatelem školy je město.

  Incidenty prověřuje i policie, řekl policejní mluvčí Pavel Truxa. Česká školní inspekce (ČŠI) o případu také ví, věc neprověřuje současně s policií, ale až následně, pokud je vyzvána, uvedl náměstek ústředního školního inspektora Karel Kovář

  Jeden z žáků sdílel video, z něhož bylo podle ředitele školy patrné, že se skupinka dětí z různých tříd pravděpodobně chystá uspořádat rvačku. „Věc jsme okamžitě prošetřili, ztotožnili aktéry, jednali s jejich rodiči za přítomnosti Městské policie Mělník a následně i za přítomnosti Policie ČR, která si celou záležitost převzala ke svému prošetření,“ uvedl Škuta.

  Minulý týden napadla žákyně na chodbě školy jiného žáka. Tehdy podle ředitele okamžitě zasáhla službu konající asistentka pedagoga a žáky od sebe oddělila. Zástupci školy se žáky o nepřijatelném chování hovořili, sešla se pedagogická rada a následovalo jednání se sociálními pracovníky a příprava preventivních akcí.

  Škola mimo jiné posiluje dohled v budově, řekl Škuta. Školní speciální pedagog a školní psycholog by se měli zaměřit na individuální činnost se žáky s problémovým chováním, škola také posílí spolupráci s policisty i sociálními pracovníky.

  Česká školní inspekce (ČŠI) byla podle náměstka ústředního školního inspektora Karla Kováře informována o tom, že mimořádný incident řeší v současnosti policie. „Inspekce dosud neobdržela podnět ke kontrole. Pokud incident na místě řeší Policie ČR, ČŠI neprovádí šetření současně s policií, ale až následně, pokud je vyzvána,“ uvedl Kovář. Podle policejního mluvčího policisté případ stále prověřují.

  Ředitel školy také v dopise adresovaném rodičům zdůraznil, že pro řešení násilných projevů je také nutná podpora žáků a rodičů. Rodiče požádal o bezodkladné předávání informací, které se týkají násilí či případné šikany ve škole. Obracet se mohou na třídní učitele i kohokoli z vedení školy. Pokud jde o konflikt mimo školu, měli by podle něj kontaktovat městskou policii.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte