Starostové měst a obcí převzali ceny za umístění v soutěžích zaměřených na třídění odpadu

15.5.2022
Roman Kořinek

Na hradě Loket se v letošním roce předávali ceny za třídění odpadu. Soutěž tradičně vyhlašoval Karlovarský kraj a slavnostního vyhodnocení se účastnili zástupci města a obcí, které se soutěže z oblasti odpadového hospodářství úspěšně účastnily.

„Soutěže obcí jsou realizovány v rámci společných projektů Karlovarského kraje a společností EKO-KOM, a.s., ASEKOL a.s. a ELEKTROWIN a.s. Projekty cílí na podporu odděleného sběru a zajištění využití složek komunálních odpadů včetně jejich obalů a na třídění elektroodpadu,“ vysvětlila mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková s tím, že jednotlivé obce do jednoho tisíce obyvatel a nad jeden tisíc obyvatel soutěžily v Lize odpadů vyhlašované společností EKO-KOM. V soutěži se hodnotí výtěžnost komodit jako je papír, plast, sklo, či kov a efektivita i hustota sběrné sítě přímo v obcích.

Další ceny se udělovaly v soutěži EZ-LIGA 2021 pořádané společností ASEKOL, v níž se obce poměřují ve sběru drobného elektra. A nejvyšší výtěžnost zpětně odebraných elektrospotřebičů se hodnotí v soutěži obcí za loňský rok společnosti ELEKTROWIN.

„Velmi si ceníme toho, že starostky a starostové dokáží vytvářet podmínky pro to, aby lidé v obcích mohli třídit, a snaží se je motivovat, takže se množství vytříděného odpadu postupně zvyšuje. Úspěšným obcím bych chtěl poblahopřát a věřím, že se jim i dál bude nejen v této oblasti dařit,“ uvedl během předávání ocenění první náměstek hejtmana Karel Jakobec (ODS).

Vítězné obce v jednotlivých kategoriích obdržely z rukou zástupců kraje a jednotlivých společností diplomy a dárkové poukazy s finančními odměnami.

Přehled výsledků:

LIGA ODPADŮ 2021: Obce do tisíce obyvatel: 1. Potůčky, 2. Přebuz, 3. Horní Blatná. Obce nad tisíc obyvatel: 1. Hroznětín, 2. Velká Hleďsebe, 3. Žlutice.

EZ-LIGA 2021: Obce do dvou a půl tisíce obyvatel: 1. Stráž nad Ohří, 2. Kyselka, 3. Milíkov. Obce nad dva a půl tisíce obyvatel: 1. Kynšperk nad Ohří, 2. Mariánské Lázně, 3. Karlovy Vary.

SOUTĚŽ OBCÍ 2021 – ELEKTROWIN: Obce do dvou a půl tisíce obyvatel: 1. Tatrovice, 2. Velká Hleďsebe, 3. Bochov. Obce nad dva a půl tisíce obyvatel: 1. Nejdek, 2. Toužim, 3. Loket.

Zdroj: vz/kr-karlovarsky Nepřehlédněte