Města na jihu Čech omezují adventní program. Důvodem jsou protiepidemická opatření

23.11.2021
Jiří Bydžovský

Vzhledem ke zhoršující se pandemické situaci jihočeská města mění své adventní programy. Některá akce ruší u dalších omezují režim. České Budějovice zrušili tradiční přílet anděla a veřejné nasvícení vánočního stromu. Podobně postupuje i Tábor. Vánoční strom nasvítí ve všední den. Omezený program přinesou i Čertoviny.

„Rušíme původně plánovaný páteční zahajovací ceremoniál, andělskou poštovnu, nebudou projevy, ani podávání punče. Lidé však potkají v ulicích anděly a na náměstí bude v pátek hrát soubor Wild Sticks, aby vytvořil předvánoční atmosféru,“ uvedla vedoucí táborského Odboru kultury a cestovního ruchu Radka Šimková.

O omezení některých akcí rozhodlo vedení Tábora. Především těch, kde se očekává velký počet lidí. „Jedná se o Slavnostní rozsvícení vánočního stromu  a Čertoviny, plánované na 5. prosince.  Akce se sice uskuteční, ale v omezeném režimu. Vánoční strom a vánoční výzdoba města se rozsvítí už ve čtvrtek 25. listopadu večer bude bez programu,“ uvedl Luboš Dvořák, mluvčí táborské radnice s tím, že v případě Čertovin se ruší hlavní program na Žižkově náměstí v podobě pekelné show. Lidé však potkají družinu Mikuláše, čerta a anděla  v ulicích Starého a Nového města.

Od soboty 27. listopadu 2021 budou otevřeny adventní stánky na náměstí TGM před zemědělskou školou a neruší se zdejší nedělní program Koncert v rytmu gospelů a Pěvecký sbor ZŠ Tábor – Čekanice. „Plánovaný staročeský vánoční trh 11. a 12. prosince 2021 zatím zůstává v platnosti stejně jako další adventní program města Tábora,“ dodal Dvořák.

Organizátoři po dohodě s českobudějovickou radnicí zrušili slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Přemysla Otakara II a přílet anděla z Černé věže, jenž pravidelně láká několik tisíc lidí. Advent v Českých Budějovicích ,otevřením trhů, začal už v pátek 19.listopadu. „26. listopadu se  otevře kluziště obklopující Samsonovu kašnu,“ uvedla jednatelka pořádající firmy Art4promotion Lenka Střítecká.

Desítky akcí nabídne Hluboká nad Vltavou, od 6. prosince bude slavnostně nasvícená tamní zoo. Písek vystaví po městě betlémy. Organizátoři adventních akcí nevylučují, že dojde i k dalším omezením. Situace se  může velmi rychle změnit a vedení města může přijmout další aktuální kroky v rámci opatření proti šíření koronaviru,“ dodal Luboš Dvořák.

Zdroj:vzNepřehlédněte