Město Zlín bylo ve sporu s Národní sportovní agenturou v právu, rozhodl soud

5.10.2022
Doris Drienová

Soud dal za pravdu městu Zlínu ve sporu s Národní sportovní agenturou (NSA) ohledně dotace na rekonstrukci zlínského zimního stadionu, řekl mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer. Město žádalo NSA o dotaci až 300 milionů korun, předpokládané náklady na rekonstrukci byly téměř miliarda korun. Agentura však řízení na přelomu roku zastavila. Město se rozhodlo bránit soudní cestou, přičemž soud shledal žalobu důvodnou, uvedl Melzer.

O věci podle něj rozhodl pražský městský soud, město dostalo rozhodnutí před několika dny. Proti rozsudku je možné podat do dvou týdnů kasační stížnost. Mluvčí NSA Jakub Večerka řekl, že agentura připravuje kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

„Mohu potvrdit, že se Národní sportovní agentura s právními závěry městského soudu neztotožňuje a v současnosti připravuje kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Ohledně dalšího postupu se rádi vyjádříme poté, co NSS projedná naši stížnost,“ uvedl Večerka.

Důvodem zastavení řízení byly pozemky kolem sportovní haly, které patří sportovním klubům. „Rozhodnutí o zastavení řízení nás velmi nemile překvapilo. Obzvláště za situace, kdy nás celou dobu nikdo z NSA nekontaktoval, a žádný problém, který bychom měli odstranit, s námi nekonzultoval. Přitom u ostatních dotací je takový postup zcela běžný,“ uvedl primátor Zlína Jiří Korec (ANO). Město podle něj bylo přesvědčené, že žádnou podmínku neporušilo. „Na pozemky u sportovní haly, které jsou podle NSA problematické, máme stavební povolení a navíc jsme ani žádné dotační finance na úpravu těchto pozemků nepožadovali. Nesouhlasili jsme se stanoviskem NSA, proto jsme rozhodli se bránit soudní cestou,“ dodal Korec.

Město bylo podle mluvčího v podané žalobě úspěšné. „Soud se ztotožnil s argumentací, že je třeba žádost o dotaci vykládat dle jejího obsahu a smyslu dotace. Ze žádosti vyplývá, že na pozemky spolku se dotace nežádala a neměla na ně být ani použita, a že by tedy k užití dotace mimo rámec jejího účelu vůbec nedošlo,“ uvedl mluvčí. Soud podle něj přiznal městu náhradu důvodně vynaložených nákladů soudního řízení, žaloba je také podle soudu důvodná, a proto napadené rozhodnutí zrušil a věc vrátil agentuře k dalšímu řízení.

Město bude čekat na další postup NSA. „Proti rozsudku je totiž možné podat kasační stížnost do dvou týdnů od doručení,“ uvedl tajemník zlínského magistrátu Tomáš Lang. Plány na rekonstrukci stadionu však nyní již nejsou reálné. Cena za kompletní obnovu se postupně zvyšovala. Město se po neúspěšné žádosti o dotaci rozhodlo pro nezbytné opravy včetně opravy střechy. Na opravy stadionu se zatím dalo asi 70 milionů korun.

„Chybným rozhodnutím NSA jsme se dostali do situace, kdy místo rekonstrukce zimního stadionu nás může hřát jen fakt, že chyba nebyla na naší straně. NSA aktuálně nemá alokaci na poskytnutí 300 milionů korun v tomto dotačním titulu a navíc se dá očekávat, že nová soutěž by přinesla cenu o zhruba 25 procent vyšší, než byla původně vysoutěžena,“ dodal Korec.

NSA posuzovala devět žádostí měst o dotaci na rekonstrukce stadionů a dalších sportovišť. Agentura může rozdělit maximálně 900 milionů korun. Kromě Zlína agentura zamítla dotace také třeba na stadiony v Pardubicích, či Hradci Králové a na stavbu atletické haly v Brně. Schválila například dotaci na opravu zimního stadionu v Kladně, dotaci dostane také Brno na stavbu multifunkční haly na výstavišti.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte