• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Městské říční lázně či nová knihovna: studenti v Nymburce navrhli vizi možných nových budov

  21.5.2023
  Doris Drienová

  V Nymburce představí studentské návrhy na novou budovu městské knihovny a říční lázně. Pět studentů ateliéru Plicka – Škrna z Fakulty architektury ČVUT si pro svoje diplomní projekty vybralo Nymburk. Tři studenti se zabývali novou budovou knihovny a dva říčními lázněmi. Stavbu knihovny ani budování říčních lázní nyní město neplánuje. Studentské návrhy jsou ale přínosné vize, které nabízí pohled z nové perspektivy a radnice by se jimi do budoucna mohla inspirovat, řekla místostarostka Stanislava Tichá (Nymburk s klidem).

  „Městské říční lázně jsou téma, které Nymburkem rezonuje již od jejich zrušení, a knihovna je jedním z důležitých pilířů kultury v našem městě. Již v minulosti se několikrát stěhovala a ani do budoucna to nelze vyloučit. Současné prostory nejsou pro její další rozvoj zcela ideální,“ řekla Tichá.

  Knihovna nyní sídlí na Palackého třídě v centru města. „Víme, že Nymburk novou knihovnu potřebuje, hlavně z kapacitní důvodů. Návrhy studentů vnímáme jako velmi neotřelou vizi do budoucna, hledání dobrých nápadů a představ, například i proto, že pro knihovnu vybrali atraktivní místo mezi mostem a lávkou pod bytovým domem Eliška, na současném parkovišti,“ řekl ředitel Městské knihovny Nymburk Jan Červinka. Studenti podle něj nejsou zatíženi takzvanou domácí slepotou a jejich pohled může být inspirativní. „Zároveň vycházejí z metodických dokumentů pro výstavbu knihoven a během přípravy svých projektů byli u nás v nymburské knihovně konzultovat,“ doplnil Červinka.

  Spolupráci s ateliérem podle Tiché navázal městský architekt Jan Němec. Podobně už konkrétní zadání města zpracovávali studenti ČVUT také v Kolíně. Loni například představili návrhy na rekonstrukci a nové urbanistické ztvárnění kolínského průtahu.

  Studentské návrhy v Nymburce si budou moci lidé prohlédnout v úterý v 17:30 v nymburské městské knihovně. Akce se zúčastní i autoři návrhů a zástupci ateliéru.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte