Miloš Zeman má odvoleno. Doporučuje to i občanům

23.9.2022
Simona Knotková

Prezident Miloš Zeman v pátek odevzdal hlas v komunálních volbách ve škole v Lánech na Kladensku. Zmínil, že tyto volby mohou být i referendem o vládě. Voliči by podle něj měli chodit k volbám, aby jejich obce neřídili „pitomci“, řekl Zeman novinářům poté, co odevzdal svůj hlas ve volební místnosti v Základní škole Charlotty Garrigue Masarykové v Lánech.

Prezident měl v pátek v Lánech jako volič premiéru, dosud byl občanem Prahy 13. Před lánskou volební komisí řešil otázku, jak se vejde se svým vozíkem za plentu, kde se vkládají lístky do obálky. „Ať žijí volby, ať žijí kandidáti, které jsem si vybral,“ řekl Zeman po odevzdání svého hlasu. Koho volil, novinářům neprozradil. V Lánech mohl vybírat zastupitele ze tří kandidátek: ODS, KSČM a kandidátky Společně pro Lány a Vašírov.

Voličům Zeman vzkázal, aby k volbám přišli, protože pokud jsou s vedením obcí spokojeni, je jejich účast poděkováním. A pokud nejsou, tak jediný způsob, jak se jich zbavit, je opět účast ve volbách, doplnil prezident.

Podle něj mohou komunální volby reflektovat postoj voličů k vládě. „V každé, zejména západoevropské a obecně demokratické zemi, jsou komunální volby, nejenom, ale i referendem o vládě,“ dodal prezident. Jako klasický příklad zmínil Francii, ale připomněl, že nejen tam.

V minulých komunálních volbách v roce 2018 zvítězilo v Lánech sdružení Společně pro Lány a Vašírov. V čele s dosavadním starostou Karlem Skleničkou, který už letos mandát neobhajuje, získalo devět z jedenácti mandátů. Po jednom křesle v zastupitelstvu má v obci nyní KSČM a sdružení Pro dobrou věc. Čtvrtá kandidátka, Lánští patrioti a TOP 09, před čtyřmi lety žádný mandát nezískala.

Při nedávném zahájení školního roku v lánské škole Zeman zavzpomínal na spolupráci s obcí i starostou Skleničkou a řekl, že se těší na další spolupráci. Zemanovi příští rok v březnu končí mandát. Poté se hodlá přesunout do vlastního, nově postaveného domu v Lánech.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte