Mladá Boleslav opraví chátrající kostel

12.9.2022
Simona Knotková

V Bukovně na Mladoboleslavsku chtějí v příštích letech pokročit s opravou chátrajícího barokního kostela sv. Jana Nepomuckého. V kostele se před lety zřítil strop, 12 let je nepřístupný. Obec chce kostel opravit a využívat například pro kulturní akce. Společně s mladoboleslavským magistrátem připravuje projektovou dokumentaci. Předběžně by mohlo jít o investici ve výši 15 až 20 milionů korun, řekl náměstek primátora Mladé Boleslavi Jiří Bouška.

V letech 2012 a 2013 se povedlo opravit střechu hlavní lodi a kostelní věže, do sbírky na opravu přispěli i místní. Stav kostela je ale nadále špatný. „O opravu se snažíme dlouhodobě, nechceme, aby dominanta obce úplně zchátrala, církev na další údržbu nemá prostředky a momentálně pracujeme na převodu do našeho vlastnictví,“ řekl starosta Bukovna Petr Holman. Obec chce kostel využívat pro pořádání společenských akcí, zachová ho i pro církevní obřady.

Mladá Boleslav bude moci do roku 2027 čerpat dotace z programu Integrovaných teritoriálních investic (ITI). Do mladoboleslavské oblasti spadá i 62 okolních obcí v okolí, které se mohou do investic zapojit. „Oslovili jsme všechny obce, abychom znali jejich priority a záměry, co v příštích letech chystají a v čem bychom jim z evropských peněz mohli pomoci,“ uvedl Bouška.

Před dvěma lety postavili v Bukovně díky dotaci z Integrovaného plánu rozvoje území tři nové byty pro sociální bydlení. Stály 6,2 milionu korun, dotace pokryla pět.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte